Logistika a sklady

Liftago uleví městům: zkombinuje osobní přepravu se zásilkami

V pilotním projektu se Zásilkovnou bude převážet zásilky od e-shopů, naplno rozjíždí i kurýrní služby pro firmy.

Český přepravní startup Liftago, který dlouhodobě usiluje o udržitelnost v městské mobilitě, přichází s novinkou, která má výrazně ulevit přetížené dopravě. Společně se Zásilkovnou, přední českou logistickou společností s největší sítí výdejních míst v ČR, nyní využije robustnost vlastní platformy a unikátního algoritmu a svou síť licencovaných taxikářů dá k dispozici také pro kurýrní a zásilkový byznys. Z digitální taxislužby se tak rozšiřuje do role platformy pro městskou logistiku.

„Se zvyšující se poptávkou po komerční přepravě i e-commerce zásilek se z měst stávají přetížené organismy s extrémním množstvím vozů v ulicích, které navíc nejsou využity efektivně. Naší vizí je menší počet komerčních přepravců, kteří jsou vytížení z různých zdrojů poptávky, ať už jde o taxi, nebo přepravu zásilky. Proto chceme využít stávající vozy naplno a v průběhu celého dne,“ říká Ondřej Krátký s tím, že kvalita služby i dostupnost je lepší, pokud jsou spolupracující taxikáři s výdělkem z platformy spokojeni. Díky tomuto modelu totiž budou moci kombinovat poptávky na zásilky i osobní přepravu a redukovat kilometry najeté v prázdném voze. „S dalším technologickým rozvojem platformy bude řidič moci během dne rozvážet v kufru zásilky, mezitím nabírat pasažéry na blízkých místech a prakticky nejezdit ‚na prázdno‘. Kromě větší efektivity jsou to pro něj samozřejmě i vyšší výdělky a pro město nižší zatížení automobily,“ dodává Krátký s tím, že už dnes je růst Liftago byznysu rychlejší než růst řidičské báze. Liftago se chce soustředit na technologii, která může přepravní kapacitu nabízet do trhu nebo ji rozšiřovat o přepravní partnery, kteří ji dokáží doplnit.

Základ tohoto modelu Liftago startuje právě se Zásilkovnou, spuštění této spolupráce je plánováno na druhé čtvrtletí letošního roku. Služba bude nejdříve dostupná v Praze včetně okrajových zón jako jsou Říčany, letiště nebo Kladno, dále pak v Brně a v Ostravě. Spolupráce bude fungovat tak, že si zákazník objedná své zboží v e-shopu spolupracujícím se Zásilkovnou, z nabídky si vybere express doručení a následně je vybrán nejbližší Liftago řidič. Ten zboží vyzvedne ve skladu e-shopu a doveze ji příjemci.

„Nabídku našich služeb vnímám jako digitální logistickou platformu s širokou nabídkou logistických řešení a nový model doručení zásilky od Liftaga budeme zařazovat přímo do našeho systému Zásilkovny zpočátku jako prémiovou službu pro naše e-shopy a klienty,“ říká majitelka Zásilkovny Simona Kijonková. „Cena takové prémiové služby sice bude logicky vyšší, ale jsem přesvědčená, že si své klienty najde. Protože záruka doručení zásilky do hodiny nebo 90 minut je pro určitý typ zákazníků čím dále častěji vyhledávaná služba.“

Kromě Zásilkovny chystá navíc Liftago partnerství s dalšími subjekty. „Ve všech případech se bude jednat o hráče na poli e-commerce či městské logistiky, které momentální stav zásilkových sítí brzdí v rozvoji. V mnoha případech jsme zjistili, že kapacita našich řidičů je mnohem větší než standardních rozvozových služeb,“ uzavírá Ondřej Krátký.

Od expresních zásilek plánuje Liftago postupně přecházet k pokročilejšímu řešení tzv. poslední míle, zvyšovat výdělek spolupracujících přepravců a zároveň zlepšit služby e-commerce doručování a kurýrních zásilek pro zákazníky. Tento krok tak doplňuje dlouhodobý cíl Liftaga, kterým je udržitelný růst a pozitivní dopad na komplementaritu komerční přepravy s MHD a logistickými službami ve městech.

 

Přečtěte si také

Back to top button