Logistika a sklady

Linde MH: 218 vozíků zvládlo půl milionu motohodin za dva roky

Společnost Linde Material Handling zajistila během roku 2018 komplexní dodávku manipulační techniky do nového distribučního centra velkoobchodu MAKRO v Kozomíně. Po dvou letech provozu monitorovací systém pro vozíky Linde connect hlásí více než 500 tisíc najetých motohodin.

Společnost Linde Material Handling (Linde MH) postupně dodala velkoobchodu MAKRO celkem 218 kusů manipulační techniky. Základ tvořilo 40 retraků včetně modelů v mrazírenském provedení a 90 vychystávacích vozíků. Ty byly doplněny o ručně vedené nízkozdvižné vozíky s Li-Ion bateriemi, nízkozdvižné elektrické vozíky s plošinkou pro přepravu dvou palet najednou, několik vozíků v nerezovém provedení a další související vybavení. Linde MH navíc poskytuje společnosti MAKRO velkou míru variability, co se množství pronajaté techniky týče. Počet vozíků se proto průběžně operativně upravuje podle aktuálních potřeb zákazníka. Kontrakt je uzavřen na 5 let a zahrnuje pronájem techniky a veškerý servis včetně péče o baterie a nabíječe. Zajímavé také je, že všechny dodávané retraky byly vyrobeny ve výrobním závodě KION Group v Ostrově u Stříbra.

Vozíky Linde MH v distribučním centru MAKRO ČR (ZDROJ: LINDE MH)

Systém Linde connect a bezpečnost provozu

K vyhodnocení provozu pomáhá systém sledování flotily Linde connect. Tento systém umožní sledovat skutečné využití strojů a práce operátorů, stejně tak jako případné nehody či nárazy. „Společnosti MAKRO jsme nabídli řešení, které přináší distribučnímu centru nejmodernější skladovou technologii a které je díky rotačnímu systému výměny trakčních baterií pro manipulační techniku nákladově velmi efektivní. Velký důraz jsme při dodávce kladli zejména na důkladné zaškolení obsluhy a zajištění bezpečnosti budoucího provozu,“ doplnil Pavel Osička, obchodní ředitel společnosti Linde Material Handling Česká republika.

Vozíky Linde MH v distribučním centru MAKRO ČR (ZDROJ: LINDE MH)

Vyspělý energy management a ochrana zdraví řidičů

Technologie značky Linde přináší novému distribučnímu centru MAKRO řadu výhod. V první řadě je to sofistikovaný energy management. Část flotily využívá Li-Ion baterie, jejichž hlavními přednostmi je rychlé nabíjení, bezúdržbový provoz nebo dlouhá životnost. Ostatní vozíky jsou zapojeny do tzv. rotačního systému pro nabíjení baterií, který snižuje počet nutných baterií pro flotilu na minimální počet. Řidiči vozíků, zvláště retraků, se budou moci v provozu spolehnout na nejmodernější bezpečnostní prvky, například na kamery na nosičích vidlic nebo systém Dynamic Mast Control. Ten účinně vyrovnává výkyvy zdvihového sloupu ve velkých výškách prostřednictvím přesných protipohybů. Nízkozdvižné vozíky T20 P, které jsou rovněž součástí kontraktu, disponují plošinou pro obsluhu umístěnou pod úhlem 45 stupňů a díky tomu se řidiči nemusí při couvání otáčet celým trupem. Tato unikátní vlastnost vozíku je významnou prevencí bolestí páteře u řidičů.

Dobíjecí stanice pro vozíky Linde MH v distribučním centru MAKRO ČR (ZDROJ: LINDE MH)

Velkoobchod MAKRO ČR v Kozomíně

Distribuční centrum MAKRO ČR je základním pilířem zcela nové logistické sítě tohoto velkoobchodu. Funguje jako centrální sklad a jeho prostřednictvím bude zásobováno všech třináct prodejen. Do budoucna se počítá s tím, že odsud budou napřímo zásobováni distribuční zákazníci v Praze a jejím okolí. „Při výběru dodavatele pro náš projekt distribučního centra jsme kladli důraz především na kvalitu a šíři služeb budoucího dodavatele,“ vysvětluje ředitel logistiky MAKRO ČR Frank Teunissen. „Nabídka Linde Material Handling odpovídala našim požadavkům. Důležitými faktory pro nás byly komfort a bezpečnost řidičů, které jsou díky nejmodernějším technologiím Linde na špičkové úrovni. Důležitý pro nás je také moderní systém managementu správy baterií, který snižuje náklady na pořízení a provoz baterií na nezbytné minimum.“

Přečtěte si také

Back to top button