Logistika a sklady

Nová generace stohovacích vysokozdvižných vozíků Linde Material Handling

Linde Material Handling uvádí na trh novou generaci stohovacích vysokozdvižných vozíků L14 – L20 o nosnosti 1,4 až 2,0 tuny.

Vozíky jsou navrženy jak pro pěší obsluhu (bez stupačky), tak pro spolujízdu (se stupačkou) a se zdvihem vyšším než 5,3 m. Nové stohovací vysokozdvižné vozíky jsou ve standardu vybaveny orientačním vážicím systémem, upraveným krytem baterie pro optimální výhled řidiče, mnoha variantami zdvihového sloupu a jsou také volitelně dostupné s až o 40 % vyšší rychlostí zdvihu.
 
Jedinečným a světově unikátním způsobem je nově vyřešena sklopná stupačka, která je spolu s bočnicemi a řídicí rukojetí upevněna silentbloky k šasi. Tento systém eliminuje přenos vibrací ze stroje na obsluhu. Obě verze, tedy L14 – L20 pro pěší obsluhu a L14 AP – L20 AP se sklopnou stupačkou, bočnicemi a pružným oddělením od šasi, jsou vybaveny vysoce výkonnými bezúdržbovými 2,3 kW motory na střídavý proud, které umožňují rychlost pojezdu do 10 km/h.
 
Pro zvýšení bezpečnosti při zatáčení jsou tyto stroje vybaveny tzv. Linde Curve Assist, který snižuje rychlost pojezdu v závislosti na natočení řídicí ojky. Systém tak aktivně zvyšuje bezpečnost obsluhy i nákladu v rizikových situacích. Dalším prvkem bezpečnosti a komfortu je vestavěný vážicí systém, který zobrazuje orientační hmotnost nákladu s přesností +/- 50 kg a je aktivní až do výšky 1,5 m.
 
Skvělý výhled, odolné materiály a množství variant
Lepší výhled na náklad dává obsluze podstatně větší jistotu při manipulaci, a to i v úzkých uličkách a těsných prostorech.  Na přání zákazníků také Linde MH upravila profil krytu baterie tak, aby byl maximalizován výhled na vidlice stroje, i když jsou zcela spuštěny dolů. Toto uspořádání vyhovuje také mnohem lépe při jízdě okolo rohů a překážek.
 
Měkký dosed vidlic je rovněž ve standardu a je součástí bezpečnostních prvků u této řady.  Před dosednutím vidlic na podlahu je rychlost poklesu vidlic automaticky snížena a je tak zajištěno citlivé uložení nákladu.
 
Stohovací vysokozdvižné vozíky jsou standardní výbavou každého skladu. Zákazníci si mohou vybrat mezi 26 typy standardních, duplexových i triplexových  stožárů pro rozličné požadavky na různé typy manipulací. Pro aplikace s nutností vyšší rychlosti zdvihu je ve volitelné výbavě „Lift Speed Booster,“ který umožňuje rychlost zdvihu 0,3 m/s bez nákladu zvýšit o dalších 40 procent. V případě potřeby, lze stroje vybavit tzv. přízdvihem, který je vhodný pro manipulaci na rampách, pro přejezdy drobných nerovností či dilatací a podobně.
 
Ergonomie ovládání, bezpečné brzdění
Odpružené stanoviště operátora (stupačka, bočnice i ovládací rukojeť) je na trhu unikátním řešením a přináší obsluze komfort a skvělou ochranu proti vibracím. Přenosem vibrací s hodnotou 0,68 m/s2  jsou tyto stohovací vysokozdvižné vozíky hluboce pod přísným standardem. Díky tomu se může obsluha plně koncentrovat na svou práci i po delší dobu a riziko maskulo-skeletárního onemocnění je dlouhodobě eliminováno.
 
Všechny ovládací prvky jsou zdvojeny a vozík je tak možné bezpečně ovládat pravou i levou rukou. Tvar a rozměry rukojeti ovládací ojky přispívají k maximální ochraně obsluhy po celou dobu manipulace se strojem.
 
Pro ochranu nohou a trupu řidiče před zraněním by měl být po celou dobu práce zajištěn dostatečný odstup mezi strojem a obsluhou. Proto jsou Linde stohovací vysokozdvižné vozíky vybaveny funkcí tzv. “Safety Speed”. Tento bezpečnostní prvek sníží rychlost pojezdu při zmenšení úhlu ovládání oje, případně stroj zastaví v horní i dolní krajní pozici oje.
 
To samé platí při sejmutí ruky z ovladače pojezdu nebo změně směru pojezdu. V tomto případě stroj automaticky přibrzdí nebo zastaví. Obdobné je to i při jízdě na nakloněné rovině, brzda vozíku funguje automaticky a nedovolí vozíku sjíždět zpět. V okamžiku, kdy obsluha potřebuje manipulovat s ojí ve svislé poloze, je možné použít tlačítko plíživého pojezdu.
 
Veškeré důležité informace potřebné pro bezpečnou manipulaci, jako je hmotnost nákladu, chybová hlášení, provozní hodiny či servisní intervaly, zobrazuje nový velký barevný displej. Je-li stroj vybaven vestavěným nabíječem, ukazuje displej také průběh nabíjení v reálném čase. U stohovacích vysokozdvižných vozíků L14 – L20 nové generace jsou k dispozici dvě možnosti výměny baterie.
 
Kromě standardní vertikální výměny lze použít i volitelnou boční výměnu baterie. Při volbě boční výměny baterie bude stroj vybaven rolnami a speciální pákou pro jednodušší a lehčí vysunutí baterie na rolnový stojan. V každém případě je přístup k baterii velmi jednoduchý, stačí pouze odklopit kryt.
 

Přečtěte si také

Back to top button