Logistika a sklady

Nové vozíky Linde EVO: přidaná hodnota v sériové výrobě

Nové vysokozdvižné vozíky EVO se spalovacím motorem od Linde MH jsou provozně čistší, bezpečnější a úspornější.

Linde Material Handling uvede počátkem roku 2013 na trh nové modely dieselových vozíků a LPG vysokozdvižných vozíků o nosnosti 2 až 5 tun. Stane se tak v době, kdy vstoupí v platnost nové emisní limity Stage 3b směrnice EU 2004/26/EC pro vozidla o výkonu od 37 až po 56 kW. Na základě označení EVO slibují tyto nové vozíky svým provozovatelům kromě nejmodernějších technologií použitého motoru také vyšší efektivitu, ergonomii a bezpečnost řidiče. Na veletrhu LogiMAT 2013, který se koná 19.–21. února 2013 ve Stuttgartu, budou nové vysokozdvižné vozíky poprvé představeny odborné veřejnosti.
 
Nový 4válcový dieselový motor s obsahem 2.000 cm3 a filtrem pevných částic ve standardní výbavě činí modely Linde H25 až H50 EVO o nosnosti od 2,5 do 5 tun vůbec nejčistějšími dieslovými vozíky Linde: v průměru tyto vozíky vylučují o 69 procent škodlivých látek (splodin) méně než je zákonem povolená hraniční hodnota. Motor o výkonu 44 kW vozíků Linde H25 až H35D EVO dosahuje maximálního točivého momentu 200 Nm již při 1.750 ot/min, motor o výkonu 55 kW u modelů Linde H40 až H50D EVO potom při takovýchto otáčkách dosahuje maximálního točivého momentu 240 Nm. Regenerace filtru pevných částic probíhá automaticky bez nutnosti odstavení vozíku a je nezávislá na tom, kde se vozík právě nachází. Tím jsou tyto vozíky vhodné také pro nasazení v uzavřených prostorách.
 
Úspora spotřeby energie
Nejen motory jsou u dieselových vozíků nové. U všech aktuálních dieselových a LPG vozíků Linde H20 až H50 EVO průběžně dodává stavitelné axiální pístové čerpadlo do zdvihové hydrauliky potřebný olej. Záměrným zvětšením pracovního objemu čerpadla bylo dosaženo maximální rychlosti zdvihu již při nízkých otáčkách motoru.  Díky tomu u těchto nových vozíků dochází i při vysokém výkonu k celkové úspoře až 28 procent pohonných hmot a také ke snížení úrovně emisí. Zároveň pracují vozíky velmi tiše. A společně s nízkým opotřebením hydraulického oleje a nízkými ztrátami při  cirkulaci jsou vysokozdvižné vozíky Linde H20 až H50 EVO nejen úspornější, ale i šetrnější k životnímu prostředí.
 
Elektrický ventilátor chlazení přináší další úspory energie.   Elektronicky  řízený požadovaný počet otáček ventilátoru individuálně přizpůsobuje teplotu hydraulického oleje, chladicí kapaliny a plnícího vzduchu zadaným hodnotám. Chlazení je tak významně úspornější.
 
Bezpečnost pro zaměstnance i techniku
Nové modely vozíků EVO Linde MH mají jako první dieselové vozíky na světě ve standardu regulaci rychlosti při průjezdu zatáčkou. „Asistent zatáčení“ automaticky sníží rychlost vozíku v zatáčce podle úhlu najetí do zatáčky a přináší tak vyšší bezpečnost pro řidiče.
Ve standardu je i zabudovaná elektronická ochrana motoru, která chrání motor před poškozením. Monitoruje, zda nejsou klíčové parametry překročeny nebo jsou naopak pod svými mezními hodnotami, a v případě potřeby varuje zapnutím signálního  hlášení na displeji nebo při pokračujícím chybovém provozu automaticky sníží výkon. Mezi monitorované parametry patří například stav a tlak oleje v motoru, hladina a teplota chladicí kapaliny a teplota hydraulického oleje.
 
Vylepšená ergonomie pro řidiče
Nová generace sedadel pro řidiče přináší ještě komfortnější pracovní prostředí. Řidič má k dispozici jednoduché nastavení sedadla podle váhy, optimalizované rozložení tlaku do polstrování sedadla, zlepšené tlumení vibrací a na výběr možnost mechanického nebo vzduchového odpružení. V případě speciálních potřeb na pracovišti nabízí Linde MH sedadlo „Super Comfort Active“ s možností automatického nastavení podle váhy a také aktivní ventilací. Dalším prvkem je nový design opěrky pravé ruky vybavený funkcí Linde-load-Control. Řidič tak může snadno pomocí jednoho prvku přizpůsobit opěrku svým potřebám. Opěrka má také speciální schránku na drobnosti jako je peněženka, klíče nebo mobil. Nové vozíky EVO přichází ještě s dalšími dvěma novinkami pro usnadnění manipulace: madlo na A-sloupku rámu kabiny pro větší bezpečnost při nastupování a vystupování z vozíku a volitelná podložka pro dokumenty s LED osvětlením.
 
Základní informace o Linde Material Handling Česká republika s.r.o.
Linde MH je komplexní dodavatel manipulační techniky a logistických řešení. Dodává nízkozdvižné a vysokozdvižné vozíky, náhradní díly, regály a regálové systémy na míru, poskytuje autorizovaný servis vozíků a komplexní služby poradenství v oblasti manipulační techniky, navrhuje optimalizaci flotily a logistická řešení. Na českém trhu působí od roku 1990, avšak historie společnosti se datuje již od roku 1904. Od roku 2006 je divize Material Handling součástí skupiny KION Group. Hustá síť prodejních a servisních poboček plně pokrývá celé území České republiky – Linde MH disponuje 14 prodejními místy a více než dvěma desítkami servisních míst.  Společnost Linde MH ČR je certifikována pro systém managementu dle EN ISO 9001:2008, EN ISO 14001:2004 a BS OHSAS 18001:2007.
 

Přečtěte si také

Back to top button