Logistika a sklady

Ostrava bude mít v centru inteligentní admnistrativní budovu. Postaví ji Contera

Nejmodernější technologie včetně inteligentního ovládání budovy, kvalitní architektura, certifikace BREEAM Excellent a prestižní adresa v nově vznikajícím centru města. To jsou nejzajímavější atributy budovy Organica, kterou staví developerská společnost Contera v Ostravě. Významnou část budovy si po dokončení v roce 2023 pronajme společnost TietoEVRY, mezinárodní poskytovatel IT služeb a jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji.

Contera, která se doposud zaměřovala zejména na moderní průmyslové stavby, diverzifikuje své portfolio a vstupuje do segmentu developmentu administrativních budov. Organica vyroste v centru Ostravy v oblasti zvané Karolina.

Přestože to dnes již nikdo prostým pohledem nezjistí, jedná se o bývalý brownfield, který zde zbyl po dlouholeté průmyslové činnosti. Pozemek, který město po uzavření koksovny a dolu Karolina důkladně sanovalo a nákladnou cestou zbavilo kontaminace, získala Contera v tendru. Uspěla s koncepcí budovy nabité moderními technologiemi, reflektující stávající okolní zástavbu a kombinující špičkově vybavené kanceláře s maloobchodem.

Organica je stavba s šesti nadzemními podlažími, přičemž to poslední bude mít otevřenou terasu se zelení a relaxační zónou, a dvěma podzemními podlažími s parkovištěm a technickým zázemím. Celá budova o hrubé podlažní ploše 26 300 m2 nabídne 23 300 m2 pronajímatelných kancelářských a obchodních prostor, na jednom podlaží je možné poskytnout až 4200 m2 ucelené kancelářské plochy. Ve východní části směrem do náměstí Biskupa Bruna se budou nacházet maloobchodní jednotky, na dalších stranách zázemí pro zaměstnance včetně kolárny a také restaurace s kavárnou.

Přestože výstavba ještě nebyla zahájena, budova je již z více než poloviny pronajatá. Majoritním uživatelem bude společnost TietoEVRY, významný skandinávský dodavatel IT služeb a softwaru s působností po celém světě, který sem přestěhuje svou českou centrálu. Obsadí téměř čtyři podlaží, zbývajících 5 000 m2 kancelářských ploch nabídne Contera dalším klientům. Celý projekt by měl být dokončen nejpozději ve třetím kvartálu roku 2023.

Vizuializace budovy Organica

Společnost zde svým zaměstnancům nabídne unikátní pracovní prostory, které respektují pestrou škálu činností IT firmy i potřeb moderního stylu práce. Prostory budou rozděleny na zóny reflektující svůj účel – zónu klidu, potkávání, týmové či individuální práce. TietoEVRY dokonce svým zaměstnancům dovolí podílet se přímo na podobě všech interiérů.

Návrh budovy je dílem studia Schindler Seko Architekti, které je již nyní podepsáno pod celou řadou významných staveb. Organica je navržena ve velmi vysokém standardu, ale zároveň tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Teplota a kvalita vnitřního vzduchu je kontrolována pomocí čidel a reaguje na koncentraci lidí v daném prostoru. Kde se zrovna nikdo nenachází, tam bude přísun vzduchu nižší. Na parkovišti najdou návštěvníci volné místo pomocí systému chytrého parkování. Samozřejmostí jsou doplňkové zdroje energie, díky nimž bude budova částečně energeticky soběstačná. Objekt bude vybaven nabíjecími stanicemi pro elektromobily, energii pro své telefony nebo tablety mohou návštěvníci získávat díky USB přímo z laviček.

Název Organica odkazuje ke konceptu stavby, který byl inspirován přírodními tvary, a symbolizuje rovněž novou budoucnost pro Ostravu. Budova se bude pyšnit certifikací BREEAM Excellent, která je zárukou šetrného provozu a udržitelnosti. „Kromě nejmodernějších technologií uvnitř budovy a udržitelného nakládání s energiemi se zaměřujeme i na vnější prostředí a zeleň v jejím okolí. Proběhnou zde rozsáhlé sadové úpravy s lavičkami, které dotvoří přilehlé náměstí a zpříjemní pobyt zaměstnanců i návštěvníků,“ upřesňuje Martin Budina, projektový ředitel Contery.

Budova bude stát v centru Ostravy

Přečtěte si také

Back to top button