Logistika a sklady

V Řecku startuje jedna z našich nejstarších logistických firem

Společnost WELL PACK vstoupila na řecký trh, kde nabízí obalovou logistiku pro masné a rybí výrobky, ovoce a zeleninu, kterou využívají přední řecké potravinové řetězce a producenti.

Od začátku se firma musela vypořádat se specifickými řeckým prostředím a jižanským temperamentem.„Věděli jsme, že je to výzva, jen jsme netušili, jak velká“, říká s úsměvem jeden ze zakladatelů společnosti WELL PACK Jaromír Opatrný. „Oslovil nás klient, který měl problém si přivyknout na řecký styl práce a komunikace. Je to opravdu specifické prostředí a pořád nás něčím překvapuje“, dodává.
 
Společnost v Řecku zaměstnává 24 lidí, a to výhradně Řeků. V pravidelných intervalech přijíždí český kontrolor. Vůbec nejtěžší je podle zástupců WELL PACK najít řeckého manažera, jehož mentalita a přístup k práci by odpovídal požadavkům na podobnou pozici v České republice. Řecký manažer je přitom nutnost. Rozdílné pracovní prostředí a návyky českých a řeckých manažerů i pracovníkůmnohdy ústí až do humorných situací:
 
„Jako příklad řeknu spíše úsměvnou historku. Říkám vedoucímu, že je třeba nalajnovat zóny a přechody na pracovišti, kudy lidi můžou chodit, kde je vstup zakázán a podobně. Najednou vidím, že venku už pobíhají Řekové a za plného provozu lajnují mezi pracovníky a řidiči kamionů, motají se jeden přes druhého, nevrle vrčí, když jim na čerstvou barvu někdo šlápne, tak jim povídám, aby to nechali po pracovní době, kdy tam nikdo není. Odpověď: v Řecku se to buď udělá hned, nebo nikdy“, popisuje Jaromír Opatrný.
 
Přesto je podle jeho názoru Řecko velkou příležitostí pro české firmy. Zejména teď, kdy se země pomalinku sbírá z krize. Chce to jen trochu více trpělivosti.„Všeobecně vidíme velký potenciál k růstu. Už letošní rok nám přinesl nárůst o 10% oproti předpokladům. Navíc po několika měsících spolupráce vidíme, že se s Řeky dovedeme více názorově sladit. Oni si pomalu zvykají na náš způsob myšlení a my zase na jejich. Spolupráce je pozitivní.  Řekové jsou otevření, přátelští a vlastně vděční za práci. Na tom se dá stavět“, uzavírá Opatrný.
 
Geostrategická poloha Řecka na křižovatce třech světadílů jej předurčuje pro rozvoj v oblasti obchodu a logistiky, čehož si je vědomá řecká vláda i zahraniční investoři. Důkazem jsou obří investice čínského giganta v oblasti logistiky Cosco do řeckého přístavu Pireus. Podobně americká firma Hewlett-Packard změnila trasu dovozu svého zboží z Číny do Evropy přes řecké přístavy, místo původních holandských a německých.
 

Přečtěte si také

Back to top button