Testy osobních vozů

Volvo XC90 T6 AWD R-Design – Švédská luxusní raketa

Umělecké dílo s výkonem 235 kW (320 k), nebo nejrychlejší luxusní salon na kolech, to je Volvo XC90 T6 AWD R-Design.

Mohutné luxusní SUV je nekompromisním příkladem švédské konstruktérské školy. Ale ani luxus ještě není všechno. S pohonem všech kol by to chtělo pověstnou třešničku na dortu. Tedy přidejme sport. A Švédové tuto hru ovládají na jedničku. Vnější linie jako antická socha, nadčasový design bez zbytečných výstřelků, první auto, ve kterém na mě uznale pokyvovali hlavou namísto slečen pánové. Přední maska ​​s úzkými sdruženými světlomety a dlouhá kapota. Široký postoj zápasníka sumo. Extrémní křivky předního nárazníku a dynamicky členěná zadní část s dlouhými vertikálními světly a dvěma obrovskými koncovkami výfuku. Vše hovoří jasnou řečí – jsem silný, jsem rychlý, jsem unikát.
 
Krása v jednoduchosti
V interiéru vládne racionální strohost s minimální nabídkou tlačítek. Ústředním hráčem je velká dotyková obrazovka, která sdružuje ovládání všech důležitých funkcí. Obklopuje vás ráj kvalitních materiálů, které jsou esteticky vyladěné do perfektní souhry. O dokonalý zvukový zážitek se stará prémiový systém Bowers & Wilkins. O bezpečnost při parkování parkovací kamery, které nabízejí pohled shora a sledují parkovací manévr v aktuálním čase. Sedadla jsou součástí balíku R-Design a ponoříte se do nich jako do speciálně pro vásanatomicky odlité formy. Stejně na předních i na zadních sedadlech.
 
Na vzduchovém polštáři
I v inteligenci je krása. Dokazují to inteligentní LED světlomety. O jízdní pohodu se postará vzduchem odpružený podvozek s adaptivními tlumiči, včetně režimu do terénu. Rychlost do zorného úhlu promítá head-up displej, to proto, že pokud si nedáte pozor, přestanete vnímat rychlost. O bezpečnost se stará celá armáda asistenčních systémů a všechny ovládáte a nastavujete prostřednictvím dotykové obrazovky. Vše si je třeba nastavit dopředu před jízdou. Během jízdy už na to nebude čas, přestože nabídka je přehledná a obsahuje mnoho podrobných informací. Vy si však budete vychutnávat jízdu, ve které je běžným režimem klidné plynutí. Na tlak plynového pedálu však reaguje motor okamžitě a s plnou silou. Přitom pohnout autem s provozní hmotností přes dvě tuny není žádný špás. Výborně vyladěný podvozek úspěšně asistuje při dynamičtějších průjezdech zatáčkami, je sportovněji vyladěný, ale stále nabízí výborný komfort pružení a tlumení. Přestože má Volvo XC90 T6 pod kapotou „pouze“ benzínový čtyřválec, po otočení startovacího tlačítka a po přidání plynu vás odmění dravým sportovním hlasem. Je to hlas luxusního dravce, který se rozhodl prodrat na špici.
 
TECHNICKÉ ÚDAJE
 
Volvo XC90 T6 AWD
R-Design
Motor:
R4
Zdvihový objem:
1969cm3
Max. výkon:
235 kW (320 k)/ 5700 min-1
Max. točivý moment:
400 Nm/ 2200 min-1
Max. rychlost:
230 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h:
6,5 s
Kombinovaná spotřeba:
8,0 l/ 100 km
Komb. spotřeba v testu:
9,5 l/ 100 km
Emise CO2:
186 g/km
Objem zavaz. prostoru:
692 – 1868 dm3
Provozní hmotnost:
2130 kg
Užitečné zatížení:
620 kg
Rozměry d/š/v:
4950 x 2008 x 1776 mm
Rozvor:
2984 mm
Cena:
1 429 000 Kč (bez DPH)

Přečtěte si také

Back to top button