Zprávy

Kradené vozy míří hlavně na východ. Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

V Česku se ročně ukradne na pět tisíc osobních automobilů. Velká část skončí rozebraná na náhradní díly, zejména luxusnější vozy s cenovkou nad půl milionu pak směřují rovněž do zahraničí.

Podle policie jsou ve valné většině takových případů konečnou stanicí země bývalého východního bloku.
Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut. Právě u nich je ale velká pravděpodobnost, že skončí v zahraničí. „Jedná se hlavně o luxusnější značky, jako jsou BMW, Audi, Mercedes, Range Rover, dále i nové a dražší verze škodovek, jako Superb či Octavia vyšší řady, případně Volkswagen Multivan a Passat. V poslední době jsou rovněž na vzestupu krádeže vozů značky Toyota, kde jde o modely RAV4 a Land Cruiser,“ popsal Alexander ZajícKrajského ředitelství policie
 
Středočeského kraje.
Země, kam tyto ukradené vozy zpravidla směřují, se podle policie v podstatě nemění. Odcizená vozidla nejen z České republiky, ale i z Německa, Rakouska a dalších států míří z velké části do Polska a zemí bývalého SSSR, případně též na Slovensko. Majitelům se díky práci policie, případně zabezpečení vyhledávacím systémem vrátí jen část. „U aktivního zabezpečení, které neautorizovaný pohyb vozu hlásí samo, většinou zloději za hranice ani nedojedou. U pasivního, kdy musí klient krádež nahlásit sám, je riziko ztráty vozu větší. Pokud auto přejede hranice, kontaktujeme nejen Policii ČR, ale zároveň i policii té dané země, se kterou při dohledávání spolupracujeme,“ přiblížil Karel Badošek, Bezpečnostní manažer společnosti SECAR BOHEMIA, která provozuje pokrádežový systém SHERLOG.
 
Pro auta jezdí organizované zahraniční skupiny, kradou v „turnusech“
Zloději, kteří vozidla kradou a odvážejí je na východ, podle policie zpravidla pocházejí ze zahraničí. Často se jedná o organizované skupiny z Polska, Ukrajiny, Slovenska a dalších zemí bývalého východního bloku. Krádeže neprobíhají konstantně, najednou například může zmizet hned několik dražších aut a poté následuje několikaměsíční klid, než zmizí další. „V tomto ohledu v podstatě žádná sezóna neexistuje. Skupiny, které najíždějí ze zahraničí, nekradou auta pouze v jednom státě. Chvíli tak působí například v České republice a pak se přesunou do Německa a následně třeba do Rakouska, aby na sebe v daném státě příliš neupozornily,“ vysvětlil Alexander Zajíc.
 
Česká republika podle policie není jen místem, kam si organizované skupiny pro dražší vozy jezdí, ale rovněž slouží jako tranzitní země, přes níž na východ putují vozy ze západu. V těchto zemích je podle Zajíce jednak velký výběr luxusních aut a jejich majitelé zároveň často podceňují zabezpečení. V některých případech pak zloději dokonce nechají takové auto v Česku pár dnů odstát, než je převezou dále. „Evidujeme například případy z Karlovarska, kde zloději odstavili auta ukradená ve velkých německých a rakouských městech, aby se ujistili, že nejsou vybavená vyhledávacím systémem,“ doplnil Karel Badošek.

 

SHERLOG SecurityCar
SECAR BOHEMIA, a. s., je největším poskytovatelem rádiových systémů pro zabezpečení a vyhledávání jednostopých i dvoustopých vozidel, stavebních strojů a techniky, lodí, nemovitostí a dalších objektů. Unikátnost pokrádežového zabezpečení SHERLOG je dána vlastní rádiovou sítí s více než 100 pevnými body, která není závislá na mobilních operátorech, a je běžnými prostředky nezarušitelná. Součástí služby je vlastní NON-STOP Klientské centrum a vyhledávací vozidla.
 
Společnost se také specializuje na online monitoring, který využívá pokročilé GPS/GSM technologie. Elektronická Kniha jízd SHERLOG Trace je vhodná pro monitoring a komplexní správu vozového parku, lokalizaci osobních vozidel a dalších objektů.
 

Přečtěte si také

Back to top button