Motorismus

Osobní auta prodávaná v USA budou muset mít vzadu kameru

Všechny osobní automobily prodávané ve Spojených státech po roce 2014 budou muset mít vzadu bezpečnostní kameru.

Nové nařízení připravuje americká vláda, jež tak chce zabránit nehodám při couvání. V průměru při něm v USA zemřou dvě děti týdně a dalších 50 je zraněno. Požadavek výrobce přijde na miliardy dolarů. Napsal to list The New York Times. 
    
Podotkl, že chystaný krok představuje jedno z dosud nejvýznamnějších opatření na ochranu lidí mimo vozidlo. „Neudělali jsme nic pro ochranu chodců. Tohle můžeme udělat a měli bychom to udělat,“ podotkla Clarence Ditlowová z washingtonské organizace Středisko pro bezpečnost automobilů zaměřující se na informování o bezpečnostních problémech osobních vozů. 
    
Americká vláda odhaduje, že instalace kamer a displejů do automobilů by výrobce stála až 2,7 miliardy dolarů ročně či 160 až 200 dolarů na vozidlo. Přinejmenším část těchto nákladů by zřejmě nesli spotřebitelé prostřednictvím vyšších cen. Regulační úřady v USA nicméně zdůrazňují, že kamery by rok co rok zabránily 95 až 112 úmrtím a 8734 zraněním. 
    
Podle vládních statistik celkem při nehodách spojených s couváním ročně zemře 228 lidí, z toho 44 procent je mladších pěti let. Kolem 17.000 jich pak utrpí zranění. “V absolutních číslech zachráněných životů, (přínos nového opatření) není nejvyšší. Úmrtí při couvání ale způsobují nejnepředstavitelnější emocionální tragédie. Když rodič zabije dítě při nehodě, které lze zcela předejít, nikdy na to nezapomene,“ uvedla Ditlowová. 
    
Výrobci začali nabízet zadní kameru v automobilech zhruba před deseti lety v luxusních modelech. Technologie mezitím zlevnila a je stále populárnější. Zadní kameru tak v USA bude mít 45 procent letošních modelů osobních automobilů v základní výbavě. U dalších 23 procent modelů je volitelná.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button