Motorismus

Servisní vozy GasNetu jezdí na bioCNG

Už 40 % vozů skupiny GasNet, největšího českého plynárenského distributora, jezdí na stlačený zemní plyn (CNG). Nyní pokryje spotřebu těchto automobilů biometan (bioCNG), který se vyrábí z biologicky rozložitelného odpadu. Uspoří to i nejméně 1 356 tun emisí CO2.

Při kontrolách plynovodní sítě, která měří 65 000 kilometrů, najezdí inspektoři a terénní pracovníci GasNetu ročně 20 milionů kilometrů. Od roku 2014 firma postupně navyšuje počet svých vozidel poháněných CNG. V letošním roce nahradí v GasNetu CNG kompletně za bioCNG, a to v objemu 800 tisíc m3.

Smlouvu na rok 2021 podepsal GasNet s dodavatelem, který garantuje obnovitelný plyn pokročilého typu. Na jeho výrobu se používají odpady, jako jsou zbytky z jídel, kafilérie, kejdy nebo kompostový odpad.

Oproti dieselovému pohonu neprodukuje motor na CNG žádné rakovinotvorné pevné částice. Přechod ze CNG na bioCNG znamená v praxi ještě vyšší ochranu životního prostředí, protože ekologicky šetrný je už samotný původ biometanu.

Pro českého lídra v distribuci plynu to není první zkušenost s biometanem. Už přes rok jako první v České republice vtláčí biometan do své plynárenské sítě z bioplynové stanice v Rapotíně na severní Moravě.

V GasNetu odhadují, že se biometan uplatní i v dalších odvětvích jako například v silniční nákladní dopravě nebo ve vytápění. Do roku 2030 by mohl biometan tvořit až 10 % spotřebovaného plynu v České republice.

Přečtěte si také

Back to top button