Motorismus

Světovým autem roku 2021 je elektromobil Volkswagen ID.4

O vítězství sourozence Škody Enyaq v anketě World Car of the Year rozhodlo v hlasování 93 porotců z celého světa. Německý výrobce v této anketě zvítězil již popáté, poprvé ale s elektromobilem. Vyhlášeny byly i dílčí ankety.

Porotci oceňovali kromě ochrany životního prostředí také téma inovací. ID.4 může být na přání vybaven mimo jiné i pokrokovým Head-up Displayem s rozšířenou realitou, který promítá na čelní okno důležité informace, například šipky jako pokyny navigačního systému pro odbočení. Řidič vidí zobrazení jako trojrozměrný, odstupňovaný obraz ve zdánlivé vzdálenosti tři až deset metrů. Virtuální vizuální prvky jsou přitom dokonale začleněny do reálného okolí. Pokud je aktivní adaptivní tempomat ACC nebo Travel Assist (výbava na přání), označuje Head-up Display od určité rychlosti jízdy světelnými pruhy vpředu jedoucí vozidlo, aby byl udržen potřebný odstup.

ID.4 stanovuje měřítka také v oblasti digitalizace. Vůz přijímá pravidelné aktualizace a nové funkce bezdrátově, technologií OTA (Over-the-Air). Volkswagen je prvním výrobcem v mainstreamovém segmentu, který bude tuto funkci od léta nabízet. Vozidlo tak bude vždy v nejaktuálnějším stavu. Jedná se také o důležitý předpoklad pro realizaci nových obchodních modelů.

ID.4 zvítězil v konkurenci dalších devíti finalistů (Audi A3, BMW 2-Series Gran Coupe, BMW 4-Series, Honda-e, Kia K5/Optima, Kia Sorento, Mazda MX-30, Mercedes-Benz GLA a Toyota Yaris), kteří vzešly ze seznamu 24 nových vozů. Podmínkou účasti je výroba minimálně 10 000 vozů ročně. Do soutěže byla letos přihlášena i Škoda Octavia.

V rámci slavnostního předání byly uděleny i dílčí ceny. Městským autem se stala Honda e, Luxusním autem byl zvolen Mercedes-Benz S, titulem Sportovní vůz roku se může pyšnit Porsche 911 Turbo a designově nejhezčím vozem je Land Rover Defender.

Všechna vítězství značky Volkswagen v anketě World Car Awards:
2009: Golf (World Car of the Year)
2010: Polo (World Car of the Year)
2011: up! (World Car of the Year)
2013: Golf (World Car of the Year)
2021: ID.4 (World Car of the Year)

Back to top button