Různé

Práce na D11 ještě letos

Práce na D11 ještě letos. Stavba dálnice D11 od Trutnova na hranice s Polskem by měly začít do 19. prosince. Na akci Den polské logistiky to minulý týden prohlásil ministr dopravy Martin Kupka. Dokončení stavby je naplánováno na rok 2027. Nejnižší nabídku na zhotovení 21 kilometrů dlouhého úseku dálnice podala polská společnost Budimex.

Výstavba jednoho z posledních hraničních úseků dálnice D11 vedoucí do Polska by měla být zahájená do 19. prosince. Minulý týden to na akci Den polské logistiky, která se konala na Velvyslanectví Polské republiky, prohlásil ministr dopravy Martin Kupka. Dokončení stavby je naplánováno na rok 2027. „Již dnes je tento významný pokrok, který se v Polsku odehrál v předchozích letech, klíčovou výzvou pro českou politickou reprezentaci, aby urychlila přípravu a výstavbu naší dopravní infrastruktury,“ uvedl Martin Kupka v rozhovoru pro Polskou tiskovou agenturu (PAP).

Přečtěte si také

Český ministr dopravy zároveň zdůraznil, že v Polsku vedl rozvoj silniční infrastruktury za 10 let k velkému nárůstu HDP. Dále také uvedl, že rozvoj v Polsku je zdrojem tlaku na českou politickou reprezentaci. „Před 12 lety jsem měl možnost být poblíž Rzeszowa. Byl jsem tam loni i letos a rozvoj oblasti, pokud jde o dopravní infrastrukturu, je evidentní. To, jak moc tato dopravní infrastruktura přispěla a podnítila další ekonomické aktivity a jak se zlepšila kvalita života lidí v Polsku, je pro nás v této oblasti jasnou inspirací a vlastně i výzvou,“ řekl pro PAP dále Kupka.

V kuloárech Dne polské logistiky se čeští podnikatelé často dotazovali na otázku ohledně polského know-how. Zajímalo je, zda je možné ho uplatnit i v ekonomických či právních podmínkách České republiky, které jsou v mnoha ohledech – při srovnání s Polskem – specifické. Využití svých dlouholetých zkušeností aktuálně na tuzemském trhu zkouší i polský stavební gigant Budimex, který v rámci tendru na dálnici D11 podal nejnižší nabídku.

„Zakázky dokončujeme včas či dokonce s předstihem. Nemám tedy žádné obavy, jak bude vypadat naše expanze na český trh. Po dvou letech, kdy jsme se na český trh rozhodli vstoupit, jsme podali 32 nabídek za více než 65 miliard korun. Ve třech tendrech včetně dálnice D11 jsme přitom skončili na prvním místě. Věříme tedy, že vše půjde podle plánu a za necelý měsíc budou moci práce na dálnici D11 k polským hranicím začít,“ uvedl ředitel pobočky Budimexu v České republice Adam Barszczynski.

Zdroj
Budimex
Back to top button