Silniční doprava

Autobusy Scania Citywide pro Český Těšín

Hromadnou dopravu v Českém Těšíně bude od 1. 1. 2019 zajišťovat společnost Arriva Morava, která si pro tyto městské linky nově vybrala autobusy společnosti Scania. K slavnostnímu představení veřejnosti došlo před městskou radnicí při příležitosti rozsvícení vánočního stromečku.

Pátek 30. listopadu byl na náměstí v Českém Těšíně nejen rozsvícen vánoční strom, ale během této slavnosti došlo také na odhalení autobusu Scania. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnil místopředseda představenstva společnosti Arriva Morava Michal Pastrňák, vedoucí oddělení dopravy města Český Těšín Tomáš Hloušek a manažer prodeje autobusů Scania Lukáš Martinů.

Už od příjezdu byl o autobus velký zájem. Po symbolickém přestřižení pásky pak zástupci společnosti Arriva Morava Scanii otevřeli a všichni si tak mohli tento nový model vyzkoušet. Mezi jeho přednosti patří plně nízkopodlažní provedení se třemi dvojitými dveřmi pro rychlou výměnu cestujících. Autobus je vybaven 9-ti litrovým motorem o výkonu 250 k, automatickou převodovkou ZF Ecolife se zabudovaným retardérem. Bezpečnost je zajištěna skrze nejmodernější asistenční systémy jako např. asistent nouzového brzdění, kamerový systém. Cestující ocení především výkonnou klimatizaci a topení, extra tónovaná boční okna v determálním provedení, USB porty pro nabíjení mobilních zařízení. Cestování těmito autobusy zpříjemní také velmi moderně naladěný interiér, který tvoří podlaha v dekoru dřeva, nerezové přídržné tyče a především speciální potah sedadel. Ten je nejen antibakteriální, ale také vodoodpudivý. Sedadla se tak snadno udržují, což mimo jiné přispívá k jejich dlouhé životnosti. Autobus je také vybaven rampou pro snadnou přepravu hendikepovaných pasažérů a povelovým přijímačem pro nevidomé.)

„Pro občany to znamená, že budou od 1. ledna 2019 jezdit úplně novými komfortními autobusy a doufám, že s nimi budou spokojeni,“ říká personální ředitelka skupiny Arriva Lucia Kunešová. Moderní autobus pak přináší komfort nejen pro cestující, ale také samotné řidiče: „Je zde zcela nové pracovní místo s ergonomickým sedadlem. Autobus je také vybaven couvací kamerou, která přispívá k větší bezpečnosti při ovládání a manévrování vozidla,“ dodává ředitel společnosti Arriva Morava Michal Pastrňák.

Arriva Morava bude v příštích deseti letech používat pro dopravní obslužnost města Český Těšín výhradně vozidla značky Scania. „Těší nás, že se naše spolupráce se společností Arriva dále rozvíjí a věříme, že bude úspěšně pokračovat i v dalších letech. Bylo také příjemné sledovat pozitivní reakce lidí bezprostředně po otevření dveří,“ popisuje první chvíle po slavnostním představení autobusu Scania Lukáš Martinů.

V barvách MHD Český Těšín budou jezdit celkem 4 Scania Citywide LF. „Podařilo se nám reagovat na potřeby obyvatel. Prodloužili jsme linku do Horního Žukova, kde vzniká velké množství nových rodinných domků, zlepší se také dostupnost centra města a celkem vzniknou čtyři nové zastávky. Dvě na Žukově a dvě v centru města,“ vyjmenovává změny v městské hromadné dopravě starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.

Přečtěte si také

Back to top button