Silniční doprava

Mýtu se daří, Výběr mýtného rostl v lednu dvouciferným tempem, Dopravci v lednu zaplatili za mýto 1,067 mld. korun

Nemůže za to ale větší provoz na našich silnicích, ale zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, které jsou od 1. ledna 2021 součástí mýtných sazeb. Výběr mýtného vzrostl meziročně o 12,6 %.

Dopravci najeli po zpoplatněných komunikacích v lednu téměř 268 milionů kilometrů. Celkové mýtné vybrané na dálnicích dosáhlo 952 milionů korun, na silnicích I. třídy pak CzechToll předepsal dopravcům k úhradě 115 milionů korun,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll. Do systému bylo ke konci ledna zaregistrováno takřka 552 tisíc vozidel, ke kterým si dopravci vyzvedli 472 tisíc palubních jednotek.

Přečtěte si také

Zavedení nových složek mýtného vychází z evropské legislativy. Poplatky za hluk a znečištění ovzduší jsou zahrnuty i v mýtných sazbách například v Rakousku a Německu. Nově získané finanční zdroje by měly sloužit pro omezení negativních dopadů silniční dopravy na obyvatele, kteří v okolí komunikací žijí. Typickým příkladem je výstavba protihlukových stěn.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem. Hlavní příčinou růstu bylo rozšíření rozsahu zpoplatněných komunikací k 1. 1. 2020.

Přečtěte si také

Back to top button