Zprávy

Van den Brink se skutálel z duny

– Že to bude jeden z nejtěžších Dakarů, jaký posádky kdy zažily, slibovali pořadatelé už před samotným začátkem. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil holandský pilot severočeského kamionu Martin van den Brink, který se ve 2. etapě se svým speciálem z jedné z dun doslova skutálel. Krajané Huzink a van Kasteren pak přijeli ve druhé desítce.

Všudypřítomný písek a zrádné duny, přesně to od samotného začátku 41. ročníku dakarské rallye tvoří měřené speciály. Vždyť písečné podloží má tvořit celých sedmdesát procent celého závodu a právě jedna z dun nemile zaskočila posádku s pilotem Martinem van den Brinkem, který si čtyřikrát otočil přes „boudu“. Přestože se závodní sestava po nehodě dokázala zmátořit, kamion postavit na kola a s velkou ztrátou pokračovat, další působení je nejasné. „Kluci sice pomalu pokračují do bivaku, ale zatím nevíme, jak velké jsou škody a zda budeme vůbec schopni je opravit,“ sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér dakarských speciálů ze severočeských Židovic. Jeho další dva kamiony si už vedly o poznání lépe. Po opatrnější jízdě přijel Gert Huzink patnáctý a dvě pozice za ním Janus van Kasteren.

Posádky se tentokrát musely porvat s nástrahami trasy z Pisca do San Juan de Marcona o celkové délce přes pět set padesát kilometrů, kde tři sta čtyřicet tvořilo měřenou speciálu. Suverénem 2. etapy byl opět Rus Eduard Nikolajev s Kamazem, který si připisuje už druhé prvenství a celý závod také vede. Hned za ním ale se ztrátou necelých tří minut přijel Holanďan de Rooy, který se posunul na průběžnou stříbrnou příčku.

Ve třetím dnu závodní pole čeká téměř osm set kilometrů ze San Juan do Arequipy. Speciála je pak dlouhá tři sta třicet kilometrů.

Výsledky – 2. etapa – Pisco – San Juan de Marcona (553/342 km):
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 3:47:51
2. de Rooy (Ned) Iveco +2:39
3. Sotnikov (Rus) Kamaz +5:28
4. Villagra (Arg) Iveco +6:30
5. Mardeev (Rus) Kamaz +17:23
15. Huzink (Ned) Renault Trucks +49:18
17. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +1:09:30
van den Brink (Ned) Renault Trucks +

Výsledky – celkově:
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 4:56:56
2. de Rooy (Ned) Iveco +4:23
3. Villagra (Arg) Iveco +7:23
4. Sotnikov (Rus) Kamaz +9:01
5. Mardeev (Rus) Kamaz +21:25
14. Huzink (Ned) Renault Trucks +1:01:33
17. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +1:22:12
van den Brink (Ned) Renault Trucks +

 

Přečtěte si také

Back to top button