Železniční doprava

RegioJet přepravil vlakem do Chorvatska 60 000 lidí

Tento týden je posledním týdnem provozu letních vlakových spojů RegioJet z Prahy, Brna a Bratislavy do chorvatské Rijeky. V sobotu 26. 9. odjede z nádraží v Rijece poslední pravidelný spoj do Bratislavy, Brna a Prahy a uzavře tak první, veleúspěšnou sezónu přímého vlakového spojení z Česka a Slovenska s chorvatským pobřežím Jaderského moře.

Celkem vlaky dohromady v obou směrech přepravily více než 60 tisíc cestujících a jejich provoz se stal symbolem letošní letní dovolenkové sezóny, ovlivněné opatřeními spojenými s Covid 19. Všechny spoje odjely tak, jak bylo naplánováno – v červenci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru; v září pak 3x týdně. Průměrná obsazenost spojů byla více než 90 % při kapacitě spojů 500 – 560 cestujících na spoj.

Vlakové spoje do Chorvatska se z hlediska intenzity poptávky staly nejúspěšnější novou trasou, kde RegioJet začal jezdit. Vůbec poprvé také spoj během své trasy projížděl 5 zeměmi a na provozu úzce spolupracoval se státními dopravci – a to v Chorvatsku a Slovinsku.

První spoj vyjel na trasu Praha – Brno – Bratislava – Lublaň – Rijeka v úterý 30. 6. – vlaky jezdily nejprve 3x týdně – od 10. 7. do 31. 8. pak spoje jezdily denně v každém směru. Naprostá většina spojů směřujících do chorvatské Rijeky odjela z Prahy kompletně vyprodaná – přibližně polovina cestujících pak využila v Rijece návazné autobusy, které rozvážely cestující do třicítky nejpopulárnějších dovolenkových destinací na pobřeží Jadranu – od Makarské až po Istrii.

Velký zájem byl také o balíčky pobytů u moře v Chorvatsku na dvě noci s polopenzí za speciálně nízkou cenu 2990 Kč včetně dopravy a všech služeb, kterých RegioJet prodal přibližně tisícovku.

Většina cestujících cestovala z a do stanic na území České republiky, přibližně 10 % jízdenek se prodalo z a do Bratislavy. Cestující si vybírali z několika druhů vozů – lůžkové kupé pro jednotlivce i pro skupiny, tichá kupé, kupé se sedačkami nebo cestování ve vozech Astra. Jako doplňkovou službu, si cestující mohli objednat také přepravu jízdního kola.

S ohledem na vysoký zájem o cestování vlaky RegioJet do Chorvatska začal RegioJet již s přípravou vlakového spojení na příští rok. S provozem spojů zatím počítá již od května 2021.

Back to top button