Logistika a sklady

CTP vstoupilo na burzu cenných papírů v Amsterdamu

CTP, největší průmyslový developer ve střední a východní Evropě, založený v roce 1998 v Humpolci, vstoupil se svými akciemi na nejstarší burzu cenných papírů na světě Euronext Amsterdam. Získané prostředky plánuje CTP využít pro svou další expanzi.

Obchodování s akciemi CTP na amsterdamské burze bylo zahájeno 25. března 2021 v 9 hodin ráno. Společnost díky vstupu na burzu získá 854,2 milionů EUR (22,4 miliard korun) v hrubém výnosu. Výtěžek z nabídky využije na urychlení růstové strategie, financování developerských projektů a stavebních aktivit či splácení svých závazků.

Vstup CTP na největší burzu Evropské unie je dalším strategickým posunem společnosti z hlediska financování. V září 2020 společnost úspěšně vydala první sadu zelených dluhopisů ve výši 650 milionů eur, po které následovaly ještě další dvě emise a celkový objem zelených dluhopisů tak dosáhl na 1,55 miliardy eur.

Doposud jediný akcionář CTP a generální ředitel Remon Vos bude nadále držet přibližně 85 % akcií a po dobu jednoho roku zůstane většinovým akcionářem společnosti. „Dnes jsme přesně tam, kde máme být – míříme k dosažení 10 milionů metrů čtverečních pronajímatelné plochy do roku 2023 a otevírá se před námi možnost naplno využít spojení potenciálu střední a východní Evropy a našeho inovativního a kreativního podnikatelského myšlení. Díky silné podpoře klientské základny, ambicióznímu a pracovitému týmu a nyní také dalšímu kapitálu, můžeme pokračovat v růstu jak ve stávajících, tak i nových regionech,“ dodal Vos.   

Remon Vos (FOTO: CTP)

Výsledky loňského roku ukazují, že navzdory celosvětové pandemii koronaviru se CTP podařilo výrazně rozšířit aktivity a nepřerušit dosavadní ziskový organický růst – ten meziročně činil 15,3 %. Společnost se nyní chystá expandovat také na západní trhy – jen na zahájení akvizic například v Nizozemsku vyčlenila částku 300 milionů eur (necelých 8 miliard korun) a chystá se vstoupit také do Rakouska. V rámci CEE jsou v plánu značné investice například v Polsku, Maďarsku nebo Srbsku.

Dlouhodobou strategií CTP je vlastnit pozemky v blízkosti hlavních nebo velkých měst střední a východní Evropy. Ke konci roku 2020 bylo ve výstavbě téměř milion metrů čtverečních pronajímatelných ploch, které budou dokončeny v průběhu letoška. Z toho bylo 63 % již pronajato stávajícím či novým klientům. Roční příjem z pronájmu v daném období činil 344 milionů eur. Portfolio skupiny v tomto roce výrazně přesáhne 7 milionů metrů čtverečních.

Přečtěte si také

Back to top button