Logistika a sklady

Intermodální přeprava z/do Turecka snižuje náklady na přepravu

Začátkem roku 2014 uvedly divize DSV Road a DSV Air&Sea do života společný projekt v oblasti intermodální přepravy mezi Tureckem a Velkou Británií.

Nové přepravní řešení je vedle silniční přepravy a tzv. short-sea další alternativou, která spojuje Blízký Východ se střední a západní Evropou. Výhody projektu mohou využít i české firmy, které obchodují s Tureckem a to jak pro exportní, tak i importní přepravy. 
 
„V závislosti na místě nakládky a vykládky se dá oproti standardní celovozové silniční přepravě ušetřit 10 až 30% nákladů a ani dodací doba není dlouhá. Přeprava z domu do domu trvá v průměru týden,“ komentuje hlavní přínos obchodní ředitel DSV Karel Kváč.
 
V současné době jezdí kontejnerový vlak tři krát týdně a pro přepravy začínající nebo končící v České republice se využívá několik terminálů. Nejvíce frekventovaný je terminál v České Třebové pro přepravy do Čech a Dunajská Streda pro přepravy na Moravu. Samotná přeprava pak probíhá v 45´dry freight kontejnerech, které svými rozměry odpovídají standardnímu kamionu, takže do nich lze naložit 33 palet s výškou 2,5 metru. Výhodou je větší nosnost, maximální hmotnost nákladu může být o 4 – 5 tun vyšší než u plachtového návěsu.
 
Pro zajištění větší bezpečnosti jsou všechny kontejnery opatřeny speciálním zámkem a pro přepravu se využívá vagónů s bezpečnostním systémem, který také zabraňuje  nepovolaným osobám otevřít dveře kontejneru. Intermodální celokontejenrová přeprava je ekonomičtější variantou ke konvenční silniční cestě. Při dodacích dobách, které jsou jen nepatrně delší, se toto řešení stává zajímavým pro firmy, jejichž prioritou jsou minimální náklady na přepravu a mohou tomuto požadavku přizpůsobit toky zboží a materiálu.
 
Samozřejmostí je možnost zajištění celního odbavení. Do budoucna se uvažuje rozšíření služby i o sběrné zásilky a dokládky. Nová služba podporuje strategii růstu DSV na tureckém trhu a využívá technologie, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí.
 

Přečtěte si také

Back to top button