Logistika a sklady

Nálada investorů je celosvětově pozitivní, zamněřuje se na přeshraniční cíle

Spojené státy americké jsou nejatraktivnějším regionem pro celosvětové investice do nemovitostí.

Nejžádanějším regionem pro zvyšující se celosvětové investice do realitního sektoru budou v nadcházejícím roce Spojené státy americké, následované Asií a západní Evropou, zejména Londýnem, Paříží a několika velkými městy Německa. Vyplývá to z výsledků ankety „Celosvětová nálada investorů“, publikovaných společností Colliers International.
 
Respondenty ankety byli hlavní institucionální a soukromí investoři, představující široký průřez mezi investory do nemovitostí po celém světě, kteří byli požádáni o svůj názor na celosvětovou a regionální úroveň investic v nadcházejících dvanácti měsících a dál. Závěry téměř pěti set odpovědí od nejaktivnějších investorů z USA, Kanady, Latinské Ameriky, Asie a Tichomoří, Evropy a Středního východu vyzdvihují řadu klíčových ukazatelů naznačujících zlepšující se náladu investorů jako například ambiciózní expanzní plány v roce 2013 a přesun prostředků na investiční příležitosti umístěné v zahraničí (tzv. offshore). Nedostatek kvalitních nemovitostí a nedostupnost financí jsou hlavními překážkami expanzních plánů.
 
Tony Horrell, výkonný ředitel Colliers International ve Velké Británii a Irsku zdůrazňuje nejvýraznější trendy letošního roku: „Hlavní investoři jsou stále kritičtější při výběru investičních lokalit, což je podpořeno společným tématem, které jsme zjistili, když jsme se respondentů ptali na jejich investiční strategie – investoři se nejprve spíše poohlížejí na domácím trhu, a pokud hledají mezinárodní příležitosti, mnohem více se zajímají o specifika jednotlivých trhů a sektorů.“
 
Horrell dodává: „V anketě bylo dále zjištěno, že dostupnost a cena dluhového financování zůstává v řadě oblastí problémem, zejména v regionu EMEA, kde přetrvávají přísné úvěrové podmínky a tzv. LTV zůstává nízké. To otevírá dveře pro nové věřitele v podobě pojišťoven a oživení v poskytování mezaninovéhofinancování.“
 
„V důsledku toho očekáváme větší aktivitu specializovaných dluhových fondů, které hledají vyšší výnos, než který je k dispozici z přímých investic do tzv. core nemovitostí.“
 
Klíčové závěry z ankety Colliers „Celosvětová nálada investorů“ zahrnují:
Pokračující oživení: V roce 2013 se očekává mírný a nepřetržitý růst objemu investic na západních trzích a bude složitější najít investiční příležitosti do core nemovitostí, protože investoři se zaměří jen na několik klíčových trhů.
Doma nebo v cizině: Investoři z Asie, EMEA a Latinské Ameriky s největší pravděpodobností získají přístup k finančním prostředkům mimo své regiony. Asijští investoři zajistili 40 procent finančních prostředků lokálně, značný kapitál byl také poskytnut ze Spojených států (20 procent) a západní Evropy (19 procent). V Latinské Americe poskytly Spojené státy téměř jednu třetinu veškerých finančních prostředků, západní Evropa těsně pod 15 procenty. Kanaďané jsou téměř soběstační, z tamních fondů bylo financováno téměř 78 procent investic.
Bezpečné destinace: Investoři důsledně hledají nemovitosti na stejných bezpečných trzích jako je Londýn, Paříž, Frankfurt, Hamburk, Mnichov a New York. Londýn a New York jsou jediné dva trhy, které investoři z jiných regionů označili za klíčové investiční oblasti. Investoři se budou i v roce 2013 zaměřovat na tyto trhy a zároveň budou sledovat dopady výsledků amerických voleb a přetrvávajících problémů v eurozóně.
Lokálně vs. v zámoří: Ačkoliv mnozí investoři raději investují na svých domácích trzích, jsou i tací (přibližně 25 %), kteří hledají realitní příležitosti v zámoří. Tito investoři upřednostňují západní Evropu. Kromě toho někteří asijští investoři spíše hledají investiční příležitosti blíže k domovu – v Austrálii a na Novém Zélandu.
Riskantní podnikání: Zachování bohatství a zaručené výnosy jsou stále pro většinu investorů prioritou. Nicméně v příštích šesti měsících budou investoři ze Spojených států, Asie a Latinské Ameriky pravděpodobně více riskovat.
Preference sektorů: Z celosvětového hlediska ukázali investoři silnou orientaci na kancelářský sektor. V USA a Latinské Americe to byl průmyslový sektor, zatímco Austrálie, Kanada a Nový Zéland zaznamenaly rostoucí zájem o investice do nákupních center.
Dluhové překážky: Většina trhů regionu EMEA bude i v roce 2013 bojovat o zajištění dluhového financování a u specializovaných dluhových fondů usilujících o vyšší výnosy očekáváme zvýšenou aktivitu. Investoři na asijských trzích budou pravděpodobně zvyšovat své zadlužení, zatímco investoři v Latinské Americe se spíše dalšímu zadlužování vyhnou.
 
Konkrétně pro regionu EMEA odhalila společnost Colliers několik klíčových zjištění:
– Navzdory hospodářským problémům v Evropě a obavám z rozpadu eurozóny vidí mnoho evropských investorů (60 %) toto období jako vhodný čas pro investování, obdobné procento investorů chce své portfolio v krátkodobém horizontu rozšířit.
– Londýn a velká německá města díky svému statusu bezpečné destinace i nadále přitahují mezinárodní investice. Konkrétně 74 % investic uskutečněných letos v říjnu v Londýně byly z mezinárodních zdrojů.
– Nedostatek nabídky je považován za klíčové omezení, zejména s ohledem na zaměření investorů na  kanceláře v tzv. CBD (Central Business District), a také nedostatečná nová výstavba na mnoha evropských trzích, která prohloubila nedostatek kvalitních nemovitostí.
 
Pohledem do budoucnosti Tony Horrell uzavírá: „Rok 2013 přinese více nových věřitelů a mezaninových fondů, které částečně nahradí prázdné místo na trhu uvolněné odcházejícími tradičními bankami. Obecně bude rok 2013 rokem pokračujícího oživení, kdy objemy investic vykážou mírný růst, protože investoři akceptují novou normu a nálada se zlepšuje.“
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 522 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává přes 12 000 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, investiční prodeje a poradenství, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Colliers International působí na českém trhu od roku 1994.

Porota CEE Real Estate Quality Awards 2012 ocenila Colliers International nejlepší agenturou v segmentu průmyslových nemovitostí, nejlepší agenturou v oblasti kancelářských nemovitostí a nejlepší společností v oblasti property managementu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb. 

 

Přečtěte si také

Back to top button