Logistika a sklady

Rok 2021: ceny nájmů průmyslových nemovitostí vzrostou až o 10 %

Na trhu stále panuje vysoká poptávka po prostorech ze stran investorů i klientů a tento zájem vytváří tlak na ceny, které se budou v roce 2021 v prémiových lokalitách výrazně zvyšovat.

V České republice roste zájem o průmyslové prostory, výrobní haly a logistická centra. Hrubá poptávka během čtvrtého čtvrtletí 2020 vzrostla o 23 % oproti třetímu kvartálu roku 2020 na 409,082 m2. Situace je nejvíce patrná v okolí Prahy a Brna a ovlivňuje růst cen nájemného. „Růst poptávky po průmyslových nemovitostech souvisí především s expanzí stávajících klientů. Společnosti si uvědomují kvalitu svých lokalit a snaží se zajistit prostor pro rozvoj na další roky dopředu,“ komentuje Jakub Holec, CEO realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY. Díky silnému zájmu firem o nové nebo větší prostory klesla ve čtvrtém kvartálu 2020 neobsazenost na 4,94 %. Z toho 3 % tvoří Moravskoslezský kraj a region západní Čechy. Přitom v Praze a v Brně se neobsazenost pohybuje pod hranicí 2 %.

Nárůst cen nájmů i pozemků

Vysoká poptávka a nedostatek nabídky volných průmyslových prostor povede ke zvýšení nájemních cen. „Stále se potýkáme s nedostatkem pozemků vhodných pro průmyslový development. Lokality, které dříve nebyly považovány za lukrativní, se stávají mezi investory žádanými. Například v lokalitě Ostředek na dálnici D1, 35 km od Prahy, je plánovaných deset nových hal o celkové rozloze přes 119.000 m2. Jsme si jistí, že si v následujících dvou letech najdou své nájemce,“ říká Jakub Holec a předpokládá, že by se ceny za m2 mohly v Praze a Brně navýšit až o 10 %: V klíčových lokalitách se ceny nájmů pohybují již na hranicí 5 EUR za m2/měsíc a očekáváme jejich další zvyšování.

Jakub Holec (FOTO: archiv)

S nájmy rostou i ceny pozemků pro průmyslovou výstavbu. V některých lokalitách v Praze dosahují na hranici 200 EUR za m2. Cena půdy se zvyšuje i napříč Evropou. Například v Barceloně se prodejní cena m2 pohybuje okolo 350 EUR, ve velkých německých městech kolem 300 EUR a v Mnichově nebo Stuttgartu nad hranicí 650 EUR za m2 pozemku.

Skok v investičním segmentu díky koronaviru

V investičním segmentu se očekává pokles yieldů. Prémiový yield 5,25 % už neplatí jen pro oblast Prahy. Nemovitosti neztrácí hodnotu v čase a překonají inflaci, sklady obstály ve finanční i koronavirové krizi a staly se základním kamenem infrastruktury. Yieldy poklesnou, prodlouží se doba návratnosti investice a dojde tak ke zdražení nemovitostí. Investoři průmyslovým nemovitostem věří a jsou ochotni akceptovat snížení výnosu za vyšší stabilitu investice. Zásluhou pandemie nedošlo pouze k urychlení rozvoje digitalizace, ale i yieldy se posunou o dva až tři roky dopředu.

Investoři své původně alokované prostředky do kanceláří či retailu zaměřují stále častěji na průmyslový sektor. Vše nasvědčuje tomu, že kvůli nedostatku možností investic v průmyslu se ceny zvýší a yieldy budou klesat.

Noví developeři na českém trhu

Česko si vybírá pro své působení stále více zahraničních developerů. V loňském roce vstoupil na tuzemský trh německý developer Garbe Industrial Real Estate s cílem nabídnout prostory výrobním, logistickým a e-commerce firmám. V rámci své expanze koupila společnost pozemek o rozloze 65.000 m2 v Chomutově a nyní plánuje další akvizice. V roce 2021 plánuje vstup na český trh například polský developer 7R, který již aktivně vyhledává pozemky pro nové akvizice. V souvislosti prodeje 120 hektarů průmyslových pozemků v západních Čechách zvažovali vstup do Česka i další významní evropští průmyslový developeři. Dochází zde také k rozsáhlým expanzím, společnost GLP plánuje v regionu CEE významný růst, a to jak akvizicemi, tak i vlastním developmentem.

Český trh průmyslových nemovitostí za Q4 2020 v číslech

Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice dosáhla na konci čtvrtého čtvrtletí 9,19 milionů metrů čtverečních. Z toho je více než 3,28 milionů m2 v širším okolí Prahy. Dokončeno bylo 83.451 m2 prémiových průmyslových prostor. Celkem dosáhla dokončená výstavba v roce 2020 609.302 m2, a jedná se tak o historicky druhou nejvyšší hodnotu za deset let. Rekordním byl rok 2017 s 707.000 m2.

Back to top button