Logistika a sklady

S úklidem pomáhají i roboti 

S úklidem pomáhají i roboti. Logistika je velmi složitý obor i z hlediska úklidu. Také zde se vzhledem k nedostatku pracovní síly začínají prosazovat autonomní úklidová zařízení. Společnost Kärcher, specialista na mytí všeho druhu, má ve své nabídce typ KIRA B 50. 

Pro úklid podlah skladů a logistických hal se dnes nejčastěji používá podlahový mycí stroj s obsluhou. Ten může být buď s chodící, nebo sedící obsluhou. Zametací stroje nejsou v interiéru až tak běžné, používají se spíš na venkovní plochy. Výjimkou jsou ale haly, kde nejsou hladké podlahy z litého betonu nebo kde je velký výskyt hrubých nečistot. To je případ skladů s gastro či rychloobrátkovým zbožím, kde je velký pohyb palet, jež se často odštipují. „Četnost úklidu se odvíjí od typu skladovaného zboží. Jiná je ve skladu se stavebním materiálem, kde se uklízí ob den, naopak někde, kde se skladují počítačové komponenty či drogistické zboží, se uklízí denně a někdy i častěji,“ říká Jakub Holeček, key account manager ve společnosti Kärcher. Tlak na cenu i nedostatek pracovníků vedou k prudkému rozvoji automatizovaných úklidových strojů. 

KIRA B 50

Kärcher Intelligent Robotic Aplications je plně autonomní podlahový mycí stroj, který společnost Kärcher představila vloni. Tento stroj umí vše, co klasický ručně vedený, tedy uklízet najednou ve dvou krocích. Hlava válcového kartáče předběžně zametá podlahu a zároveň ji i drhne. Bočním kartáčem se dostane až ke zdi, což bývá pro autonomní systémy potíž. Poradí si tak i s jemnými třískami. 

V dokovací stanici se vymění čistá i odpadní voda a robot se nabije

„Nejvyšší účinnosti stroj dosahuje v kombinaci s dokovací stanicí, to pak skutečně dokáže vyčistit až 15 000 m2 za den,“ popisuje Jakub Holeček. Dokovací stanice musí být připojena na vodu, odpad a elektřinu. Jakmile se vyprázdní 50litrová nádoba na vodu, nebo se zaplní nádoba na nečistotu, či je třeba nabít 160Ah lithiovou baterii, stroj se automaticky vrátí do dokovací stanice. A to vše automaticky. Samozřejmě si lze robota pořídit i bez stanice, to pak ale vyžaduje obsluhu.

Jak vidí?

KIRA B 50 je osazena skoro 20 různými čidly. Základem jsou laserové skenery typu lidar, dále jsou tu UV senzory a 3D kamery. Díky nim si robot skenuje prostředí v určité výšce a detekuje obrysy objektů. Zjištěné obrysy si následně zakreslí do mapy a během autonomního úklidu s ní trvale porovnává aktuální laserové skeny, aby svou určil polohu v prostoru.

KIRA může fungovat i jako klasický ručně vedený mycí stroj

Díky armádě senzorů se KIRA dokáže vyhnout nejen pevným překážkám – obsluha může nastavit až tři typy –, ale i lidem. „Je naprosto vyloučené, aby KIRA narazila do člověka. A v případě nečekané překážky umí dokonce i vycouvat,“ přidává další schopnost robotu Jakub Holeček. Vyhne se i skleněným předmětům. A pokud už nastane nějaký „neřešitelný“ problém, pošle obsluze SMS či mail. KIRA se může pochlubit nejvyššími bezpečnostními certifikáty (CSA 22.2 č. 336-17 a IEC 63327).

Základ je správné trasování

Aby robot pracoval co nejefektivněji, je třeba hlavně správně natrasovat prostor, který má uklidit. „Robot se přepne do režimu učení a ručně se s ním projede po obvodu plocha, kterou má následně sám vyčistit. Může to být jak jednoduchý obdélník, tak samozřejmě i plocha mezi regály. Pak se zmáčkne tlačítko Vyplnit a robot už ví, co má dělat. Do paměti můžete nahrát až několik tras a každou z nich si i pojmenovat,“ popisuje tuto důležitou činnost Jakub Holeček. 

KIRA najde uplatnění i v retailu

Uživatelsky přívětivý

Robot se ovládá pomocí velkého dotykového displeje a jednoduchého uživatelského rozhraní. Jeho součástí je také interaktivní návod v mnoha jazycích včetně krátkých instruktážních a servisních videí, která každého provedou krok za krokem obsluhou i drobnou údržbou. Na displeji také vidíte, co právě robot dělá a kolik práce (v procentech plochy) mu ještě zbývá. K dispozici je i webové rozhraní, kde je možné kontrolovat provozní stav robota, najde se zde i kompletní historie úklidů. Jak nám prozradil Jakub Holeček z Kärcheru, připravuje se i mobilní aplikace.

Intuitivní ovládání pomocí dotykového displeje 

Pokud si chcete tohoto robota vyzkoušet (vhodný je nejen pro sklady, ale i pro klasický retail), můžete si u firmy Kärcher objednat test. Podle slov Jakuba Holečka je návratnost investice 20 až 22 měsíců. 

Zdroj
Michal Štengl
Back to top button