Logistika a sklady

Sázava Logistic Park kompletně pronajat

Sázava Logistic Park kompletně pronajat. Všech 50 tisíc m2 ploch logistického areálu Sázava Logistic Park je pronajato. Na poslední halu C podepsal developer UDI Group se spediční firmou Emons smlouvu tento měsíc.

První z hal je již kompletně dokončená a v provozu, tři další postupně finišují. Celá stavba areálu za jednu miliardu korun bude hotová na začátku příštího roku. 

Sázava Logistic Park kompletně pronajat

„Stavba běží přesně podle harmonogramu. Vzhledem k aktuální vysoké poptávce po skladových prostorách, kterých je na D1 tak blízko u Prahy nedostatek, jsme zahájili výstavbu poslední haly spekulativně, aniž bychom tehdy ještě měli nájemce a vyplatilo se nám to. Čím dál tím víc potenciálních nájemců má totiž zájem o sklady, které sice budou vyhovovat jejich požadavkům včetně všech detailů, zároveň ale chtějí mít stavbu hotovou ve velmi krátkém čase,“ vysvětlila změnu přístupu skupiny k výstavbě ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. 

Spekulativní výstavbu UDI Group rozhodla využít také na svém dalším areálu na D5 u Plzně blízko Přehýšova.„V Logistickém centru Přehýšov aktuálně zahajujeme stavební práce na první hale o 50 tisících m2 skladových ploch. O pronájem prostor areálu již totiž projevilo zájem několik nadnárodních nájemců, se kterými nyní jednáme,“ dodala Fialková. Areál v Přehýšově bude ještě výrazně větší než ten na D1. Na D5 totiž skupina plánuje celkem 130 tisíc m2 ploch ve třech halách. Investice se zde bude pohybovat kolem 3,2 miliardy korun.

Nový areál na D1 bude kompletně funkční v příštím roce

V první z hal areálu Sázava Logistic Park na jaře zahájila provoz česká logistika WEDO, která zde má již plně funkční třídírnu zásilek pro celou zemi. Druhá, zároveň vůbec největší hala celého areálu, která má téměř 20 tisíc m2 zastřešených ploch, již také pomalu finišuje. Své zařízení si v ní instaluje nájemce, kterým je německá logistika Nagel-Group. Bude zde skladovat potraviny pro český maloobchod. V areálu již roste také třetí hala, kde si v budoucnu zřídí svůj sklad ale také showroom prodejce bazénů a trampolín Marimex. Poslední a zároveň nejmenší halu s necelými 6000 m2 plochy si nyní pronajala spedice Emons. Areál na D1 tedy bude jako plně pronajatý a dokončený připraven k prodeji některému z nadnárodních provozovatelů logistických parků začátkem příštího roku, pokud se k tomu UDI Group rozhodne. „Zvažujeme ale také možnost, že si areál ponecháme. Uvidí se podle situace na trhu, co bude pro nás v danou chvíli zajímavější,“ vysvětlila Fialková.

Vysoký environmentální standard a top šetrná řešení

Celý areál UDI Group Sázava Logistic Park je budován ve velmi vysokém environmentálním standardu. Cílí na certifikaci v systému BREEAM na úrovni Very Good. To, co dnes nájemce zajímá především jsou náklady na energie, a proto velmi kvalitní tepelná izolace hal zajišťuje efektivní hospodaření s teplem. Energetický štítek počítá s kategorií B tedy velmi úsporná stavba. Vysoké ceny energií jsou také důvodem, proč jsme se začali zabývat možností vybudovat na všech budovách v portfoliu UDI Group, kde to situace umožňuje, solární elektrárnu a zajistit tak uživatelům výhodnou cenu energií. 

Na pozemku, který má 140 tisíc m2, bude zachován poměrně velký podíl zeleně Na všech střechách budou instalované světlé fólie, které snižují ohřívání vzduchu nad halami a tím zamezují vzniku efektu tzv. tepelného ostrova. Premiantem bude Sázava Logistic Park v hospodaření s dešťovou vodou. Ta bude ze střech a všech zpevněných povrchů sváděna do retenčních nádrží a po stabilizaci bude používána na závlahu zeleně v areálu. To je dnes běžný postup. Na Sázavě ale jako vůbec první developer v tak velkém rozsahu nejen v ČR, ale i na Slovensku, má UDI Group systém na přečišťování části dešťové vody na pitnou. „Již je odzkoušen a funguje velmi dobře. Zajistíme tak vodu pro tři čtvrtiny areálu přečišťováním dešťovky a uspoříme až 8700 m3 pitné vody,“ vysvětlila Fialková.

Zájem klientů o nové průmyslové prostory podle analýz Knight Frank nyní v ČR láme rekordy. Ve druhém čtvrtletí poklesla jejich neobsazenost až na úroveň jednoho procenta, což je historické minimum. UDI Group investuje do logistických areálů nejen v ČR, ale také v zahraničí, například v Srbsku. Skupina aktuálně podniká nejen v ČR, ale v dalších třech zemích Evropy a nově také v Latinské Americe. Staví nejen logistiku, ale také kanceláře a byty. Nové akvizice chystá v zemích západní Evropy a v karibské oblasti. Pracuje nyní s 19 projekty, jejichž tržby v následujících pěti letech odhaduje na 50 miliard korun.

Zdroj
TZ
Back to top button