Logistika a sklady

Více než 70 nájemních smluv!

Více než 70 nájemních smluv! V průmyslových parcích P3 bylo v loňském roce pronajato 270 585 m2. Sektorem, který se mezi poptávkami vyskytoval nejčastěji, byla logistika, která nakonec tvořila zhruba třetinu všech podepsaných smluv.

Developer, vlastník a správce průmyslových nemovitostí loni zároveň vystavěl šest nových budov v Lovosicích, Myslince u Plzně i Ostravě, a další čtyři čekají na dokončení v letošním roce.

Přečtěte si také

Loni našlo v P3 parcích nové působiště celkem 12 nájemců a přidali se k těm stávajícím, kteří v průmyslových areálech již sídlí. Nejčastěji se jedná o firmy ze segmentu logistiky, například distributor piva Zitek logistics, který si pronajal halu L1 v P3 Ostrava Central, ICOM TRANSPORT a Alllog Consulting, kteří si pronajali prostory v novém parku P3 Plzeň Myslinka. Kromě dopravců a logistických providerů se v P3 parcích usadili například výrobce papíru Mondi Štětí (v P3 Lovosice), specialista na náhradní díly a příslušenství terénních vozidel společnost ARB AUROPE (v parku P3 Prague D1) nebo veterinární klinika VetPark Clinics či prodejce akvarijních rybiček Aquarimex (v P3 Prague Horní Počernice). 

Skladba nájemců v našich parcích je velice rozmanitá, což podporuje fakt, že jsme flexibilní a dokážeme našim klientů v mnoha ohledech vyjít vstříc. Ačkoli jsme zaznamenali pokles poptávky, ve srovnání s předchozím rokem až poloviční, podařilo se našemu týmu uzavřít více než sedmdesát smluv na nájem, jeho prodloužení nebo sjednání nových podmínek. Nájemci měli zájem především o pražské lokality, kde je stále silná poptávka. Tím se zvyšuje tlak na stávající nájemce, kteří mají snahu udržet si prostory, a tak není výjimkou, že nás nájemci sami kontaktují, a ještě před expirací doby nájmu chtějí jednat o prodloužení nájemních smluv. Jednoznačný byl také zvyšující se trend, kdy nájemci doposud zaměření jen jedním směrem rozšiřují své služby a předmět podnikání. To pro nás znamená spolu s nájemcem zhodnotit, zda jsou pro něj stávající prostory vyhovující, nebo zda nevyžadují další úpravy případně rekolaudaci. Tím se naše práce stává daleko víc kreativní a zábavnější,“ říká Head of Leasing v P3 v Česku Jan Andrus 

V P3 parcích se loni postavilo šest nových budov

Průmyslový developer v roce 2023 dokončil výstavbu téměř 70 000 m2. V první polovině roku byla hotová první fáze výstavbu v P3 Plzeň Myslinka, kde vyrostly haly A a B. Zároveň završil i druhou etapu v průmyslově obchodní čtvrti P3 Ostrava Central. Její součástí bylo vybudování tří nových hal o velikosti téměř 30 000 m2. Nových prostor se dočkal i park P3 Lovosice, a to haly B1.

„I loni jsme pokračovali ve výstavbě nových prostor v dopravně strategických lokalitách. Ostrava, Lovosice i Myslinka jsou napojeny hlavní dopravní tahy v regionu a nabízejí atraktivní variantu pro naše nájemce, nejen z distribučního hlediska. Ve všech lokalitách jsme se vzhledem k velmi nízké neobsazenosti skladových prostor pustili do spekulativní výstavby bez předem známého nájemce, a i přes poměrně velký pokles poptávky v roce 2023 se nám povedlo obsadit téměř 60 % spekulativních prostor při jejich dokončení. Rovněž nabízíme variabilní možnosti prostor, které jsou k dispozici v podstatě ihned a s velkou dávkou flexibility co do velikosti jednotek tak i délky nájmu. I nadále věříme spekulativní výstavbě, a proto během roku 2024 dodáme na trh dalších téměř 35 000 m2. Zároveň řešíme i několik projektů na výstavbu na míru, jako například v Jeřmanicích,“ dodává Aleš Zacha, Head of Development P3 v Česku.Koncem roku 2023 také započala výstavba dalších čtyř hal, které budou v průběhu toho letošního dokončeny. Téměř 17 000 m2 bude dokončeno v Lovosicích a dalších 17 500 m2 v P3 Plzeň Myslinka. Práce započaly i na nově zakoupeném pozemku v Jeřmanicích u Liberce, kde vyroste hala na míru o rozloze 16 700 m2

Zdroj
P3

Přečtěte si také

Back to top button