Silniční doprava

Eurowag rozšiřuje svou síť čerpacích stanic na LNG o Belgii a Nizozemsko

Tuzemská společnost Eurowag pokračuje v zavádění LNG stasnic do své sítě. Díky uzavření dohody s významným nizozemským provozovatelem Pitpoint.LNG přidala tři nové stanice v Belgii a Nizozemsku.

Síť čerpacích stanic na LNG v Evropě v současnosti zahrnuje přes 370 čerpadel. Lídrem v oblasti LNG je Itálie, která má k dispozici pro vozidla s tímto pohonem již 88 čerpacích stanic. Španělsko jich má 65 a Německo 47. V Česku jsou zatím dvě čerpací stanice LNG, jejich počet by se mněl ale v příštích dvou letech výražně zvýšit.

„V příštích třech letech se chceme na LNG ještě více zaměřit. Jeho výhodou je, že již existuje poměrně rozsáhlá infrastruktura i široká nabídka vozidel. Vedle ekologického aspektu má LNG pro zákazníky taky nezanedbatelný ekonomický přínos v snížení provozních nákladů,“ říká Jan Laluch, produktový specialista pro alternatívní paliva.

Počet čerpacích stanic na zkapalněný zemní plyn LNG v Evropě by se měl do roku 2030 zvýšit na více než 2000. Studie naznačují, že v té době bude na evropských silnicích jezdit okolo 280 000 nákladních vozidel na LNG proti 9 500 v předminulém roce.

Zkapalněný zemní plyn (Liquefied Natural Gas – LNG) umožňuje snížení nákladů na palivo až o 20 procent kombinací nižší ceny paliva a snížení spotřeby. Vozy na LNG mají dojezd až 1 600 km, jsou tišší a mají nižší emise CO2, NOx, SOx a pevných částic. Nákladní vozidla na LNG nabízí velké značky jako Scania, Volvo nebo Iveco.

Zaměření Evropy na LNG vychází z plánu EU být do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Plán mimo jiné počítá s redukcí emisí v dopravě o 90 procent a nástupem alternativních paliv.

Naším cílem je zákazníkům poskytnout co nejširší síť čerpacích stanic LNG. Aktuálně máme v rámci naší akceptační sítě již 48 stanic v 7 evropských zemích a například v Německu pokrýváme naší palivovou kartou přes 27 % dostupných stanic LNG,“ uzavírá Jan Laluch.

Přečtěte si také

Back to top button