Silniční doprava

Volvo Trucks používá bezfosilní ocel

Volvo Trucks používá bezfosilní ocel. Jako první výrobce nákladních vozidel na světě, který tak učinil, nyní Volvo zavádí do svých nákladních vozidel bezfosilní ocel. Ocel vyrábí švédská ocelářská společnost SSAB a jako první ji využijí těžká elektrická nákladní vozidla Volvo.

Ocel od SSAB se vyrábí zcela novou technologií na bázi vodíku. Výsledkem je mnohem nižší dopad na klima než u konvenčně vyráběné oceli. Bezfosilní ocel se vyrábí bez vytváření emisí CO2 – využíváním bezfosilních energetických zdrojů. Zavádění bezfosilní oceli do těžkých elektrických nákladních vozidlech Volvo v malém měřítku začne ve třetím čtvrtletí roku 2022.

Přečtěte si také

Volvo Trucks používá bezfosilní ocel

„Zvýšíme používání bezfosilních materiálů ve všech našich nákladních vozidlech, aby byly „nulové“ nejen v provozu – ale také pokud jde o materiály, ze kterých jsou vyrobeny,“ říká Jessica Sandström, Senior Vice President Product Management, Volvo Trucks.

První ocel vyrobená pomocí vodíku bude použita v rámových kolejnicích nákladního vozidla, páteři nákladního vozidla, na které jsou namontovány všechny ostatní hlavní komponenty. Vzhledem k tomu, že se dostupnost bezfosilní oceli zvyšuje, bude brzy využívána i do dalších částí nákladního vozidla.

90 % nákladních vozidel Volvo lze recyklovat

Dnes pochází přibližně 30 % materiálů v novém nákladním vozidle Volvo z recyklovaných materiálů. A až 90 % vozidla lze na konci jeho životnosti recyklovat.

„Neustále se snažíme dále minimalizovat naši klimatickou stopu. Směřujeme také k vyšší obnovitelnosti jak v našich provozech, tak v našich nákladních vozidlech,“ říká Jessica Sandström.

Volvo Group spolupracuje s SSAB na bezfosilní oceli od roku 2021. První stroj, autonomní sklápěč vyrobený z bezfosilní oceli, byl představen v říjnu 2021. V nákladních vozidlech Volvo bude bezfosilní ocel důležitým doplňkem k tradiční a recyklované oceli. 

Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button