Logistika a sklady

DACHSER přepravil luxusního veterána z USA – letadlo Gulfstream

Nezvyklá podívaná se nabízela řidičům na dálnici u německého města Bremerhaven – na kamionovém návěsu putovalo letadlo Gulfstream II.

Tuto pro letadlo zcela netypickou přepravu – po zemi a po moři z americké Kalifornie do Německa – realizoval mezinárodní logistický provider DACHSER. Ve svém „předchozím“ životě byl tento Gulfstream symbolem luxusu – herci, politici, celebrity – ti všichni si v pohodlných béžových kožených sedadlech kdysi vychutnávali jeho let.
 
Gulfstream vyrobený v roce 1976 vlastnila v letech 1980 až 1992 katarská vláda, poté se vrátil zpět do USA, kde znovu přepravoval místní smetánku. Až se jednoho dne jeho motory staly příliš hlučnými, přestaly splňovat přísná legislativní nařízení a jeho modernizace se zdála být příliš nákladná. Pak to vypadalo, že se Gulfstream vydal na svou poslední cestu – na „pohřebiště letadel“ uprostřed Mohavské pouště v americké Kalifornii.
 
Dokonalý plán a precizní koordinace
Vyřazené letadlo ale zaujalo Helmuta Fabera, podnikatele z německého města Buchholz nedaleko Hamburku. Letadlo koupil a pověřil DACHSER jeho převozem do Německa. „Vyzvednutí tak citlivé zásilky, jako je trup letadla, vyžadovalo precizní koordinaci, pro nedostatek místa jsme proto museli demontovat křídla,“ říká Michael Fahr, Branch Manager DACHSER Air & Sea Logistics v Hamburku.
 
Speciální vysokozdvižný vozík, prodloužený návěs s nízkou ložnou plochou a k tomu velká dávka předvídavosti – to byly předpoklady pro to, aby se letadlo v pořádku dostalo do přístavu v Los Angeles. Tam byl náklad dokonale zabezpečen, uložen a ukotven pro bezpečnou přepravu po moři až do německého Bremerhavenu.
 
Týmy společnosti DACHSER v Los Angeles a v Hamburku koordinovaly celý proces od naložení přes celní odbavení až po doručení zásilky na místo určení v německém Buchholzi. Helmut Faber i odpovědní zaměstnanci DACHSERU osobně doprovázeli letadlo po celé jeho cestě po USA, od nakládky v Kalifornii až po naložení na loď.
 
Poté, co letadlo doplulo do přístavu v Bremerhavenu, jej DACHSER naložil na kamion a dopravil po silnici do Buchholze. „Kromě logistického know-how mi záleželo i na tom, aby naše spolupráce byla postavená na spolehlivosti a důvěře,“ zdůrazňuje Helmut Faber, a dodává, „věděl jsem, že s DACHSEREM je moje letadlo v každém okamžiku přepravy v těch nejlepších rukou.“ Do konce tohoto roku plánuje Helmut Faber ve spolupráci se společností DACHSER převézt do Německa ještě další tři letadla.
 
Letecký veterán v nové roli
Helmut Faber má s tímto Gulfstreamem II velké plány. Letadlo bude po upevnění na speciální trailer sloužit jako mobilní letecký simulátor, který budou moci návštěvníci obdivovat na různých leteckých přehlídkách po celém Německu. A také ho čeká role v připravovaném velkofilmu. Letadlo se tak znovu dočká své zasloužené slávy, vždyť už je přece na filmové hvězdy a záři reflektorů zvyklé.
 

Přečtěte si také

Back to top button