Logistika a sklady

Hlavní industriální trhy stagnují

Rozvíjející se východoevropské trhy ale mají potenciál k růstu.

Přehled nájemního trhu
Nejnovější průzkum průmyslového trhu v regionu EMEA Colliers International ukazuje, že nájemné u nejlepších prostor zůstane během příštích 12 měsíců stabilní. Nepatrná nová výstavba a nedostatek kvalitního prostoru odpovídající potřebám 21. století pomáhají udržet nájemné nejvyšší kategorie stabilní, a to navzdory nejistému ekonomickému výhledu a útlumu poptávky.
 
Erik Barnekow, vedoucí oddělení průmyslu a logistiky pro region EMEA Colliers International, říká:
„Rozvíjející se industriální trhy střední a východní Evropy, Pobaltí a Turecka jsou strategická místa, kde bychom mohli zaznamenat zvýšení nájemného u nemovitostí nevyšší kategorie. Věříme, že v centrech jako Praha, Varšava, Bratislava, Istanbul a Petrohrad by mohlo dojít k nárůstu během příštího roku.“
 
„V západní Evropě je také vidět růst nájemného na trzích s omezenou nabídkou prostor.  Jedná se o lokality jako je Londýn Heathrow, Antverpy a Brusel.“
 
Zpráva Colliers International nicméně uvádí, že bez řádného řešení problémů v evropských periferních ekonomikách může v Aténách, Lisabonu a Madridu dojít k poklesu nájemného u nemovitostí nejvyšší kategorie.
 
Přehled investičního trhu
 
Na straně investic Colliers International předpovídá, že výnosy z průmyslových nemovitostí nejvyšší kategorie na většině sledovaných trhů zůstanou beze změny.
 
Ewen Hill, ředitel investic pro region EMEA Colliers International, říká:
„Byly zde obavy  týkající se nájemního trhu, ale nakonec zůstal stabilní a extrémně vysoké výnosy státních dluhopisů bezpečně uložených například v Německu a Velké Británii podporují nárůst cen.
 
“Nicméně ve Švédsku dojde k dalšímu snižování výnosů u skladových prostor nejvyšší kategorie kvůli omezené dostupnosti úvěrů, což ovlivňuje poptávku investorů. Zároveň očekáváme, že v Aténách budou výnosy z nemovitostí nejvyšší kategorie nadále klesat, protože konec poklesu nájemného je zde v nedohlednu.“
 
Zpráva také uvádí, že nepatrné zvýšení výnosů u nejkvalitnějších nemovitostí se očekává na některých západoevropských trzích, zejména ve Frankfurtu a Vídni.  
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 522 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává přes 12 000 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, investiční prodeje a poradenství, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Colliers International působí na českém trhu od roku 1994.


Porota CEE Real Estate Quality Awards 2012 ocenila Colliers International nejlepší agenturou v segmentu průmyslových nemovitostí, nejlepší agenturou v oblasti kancelářských nemovitostí a nejlepší společností v oblasti property managementu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb. Více informací naleznete na www.colliers.com.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button