Logistika a sklady

Hlavní industriální trhy stagnují

Rozvíjející se východoevropské trhy ale mají potenciál k růstu.

Přehled nájemního trhu
Nejnovější průzkum průmyslového trhu v regionu EMEA Colliers International ukazuje, že nájemné u nejlepších prostor zůstane během příštích 12 měsíců stabilní. Nepatrná nová výstavba a nedostatek kvalitního prostoru odpovídající potřebám 21. století pomáhají udržet nájemné nejvyšší kategorie stabilní, a to navzdory nejistému ekonomickému výhledu a útlumu poptávky.
 
Erik Barnekow, vedoucí oddělení průmyslu a logistiky pro region EMEA Colliers International, říká:
„Rozvíjející se industriální trhy střední a východní Evropy, Pobaltí a Turecka jsou strategická místa, kde bychom mohli zaznamenat zvýšení nájemného u nemovitostí nevyšší kategorie. Věříme, že v centrech jako Praha, Varšava, Bratislava, Istanbul a Petrohrad by mohlo dojít k nárůstu během příštího roku.“
 
„V západní Evropě je také vidět růst nájemného na trzích s omezenou nabídkou prostor.  Jedná se o lokality jako je Londýn Heathrow, Antverpy a Brusel.“
 
Zpráva Colliers International nicméně uvádí, že bez řádného řešení problémů v evropských periferních ekonomikách může v Aténách, Lisabonu a Madridu dojít k poklesu nájemného u nemovitostí nejvyšší kategorie.
 
Přehled investičního trhu
 
Na straně investic Colliers International předpovídá, že výnosy z průmyslových nemovitostí nejvyšší kategorie na většině sledovaných trhů zůstanou beze změny.
 
Ewen Hill, ředitel investic pro region EMEA Colliers International, říká:
„Byly zde obavy  týkající se nájemního trhu, ale nakonec zůstal stabilní a extrémně vysoké výnosy státních dluhopisů bezpečně uložených například v Německu a Velké Británii podporují nárůst cen.
 
“Nicméně ve Švédsku dojde k dalšímu snižování výnosů u skladových prostor nejvyšší kategorie kvůli omezené dostupnosti úvěrů, což ovlivňuje poptávku investorů. Zároveň očekáváme, že v Aténách budou výnosy z nemovitostí nejvyšší kategorie nadále klesat, protože konec poklesu nájemného je zde v nedohlednu.“
 
Zpráva také uvádí, že nepatrné zvýšení výnosů u nejkvalitnějších nemovitostí se očekává na některých západoevropských trzích, zejména ve Frankfurtu a Vídni.  
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 522 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává přes 12 000 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, investiční prodeje a poradenství, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Colliers International působí na českém trhu od roku 1994.


Porota CEE Real Estate Quality Awards 2012 ocenila Colliers International nejlepší agenturou v segmentu průmyslových nemovitostí, nejlepší agenturou v oblasti kancelářských nemovitostí a nejlepší společností v oblasti property managementu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb. Více informací naleznete na www.colliers.com.
 

Přečtěte si také

Back to top button