Logistika a sklady

IFOY AWARD 2023: šest společností oceněno za inovace

IFOY AWARD 2023: šest společností oceněno za inovace. AGILOX, Crown, DS AUTOMOTION, HUNIC a STILL obdržely jedno z prestižních intralogistických ocenění. Hned dvě ceny v Dortmundu převzal Jungheinrich. Vůbec poprvé o vítězi rozhodl i zástupce z ČR.

Mezinárodní ocenění za intralogistiku a vysokozdvižné vozíky roku (IFOY), které se uděluje pod záštitou spolkového ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka, je známé po celém světě. V roce 2023 bylo finalisty jedenáctého ročníku 21 společností s 23 produkty a řešeními – více než kdy předtím. „Porota učinila v dubnu jedno ze svých nejtěžších rozhodnutí a vyslala signál pro další technologie v logistice. Již během IFOY Test Days byla evidentní výjimečná úroveň letošních finalistů, z nichž někteří jsou z hlediska inovací a zákaznických výhod daleko před svými konkurenty na trhu. Jejich produkty a řešení jsou budoucím benchmarkem pro moderní distribuční centra,“ uvedla Anita Würmsterová, předsedkyně poroty IFOY. V porotě byl i Michal Štengl, šéfredaktor našeho magazínu.

Přečtěte si také

AGV/AMR VOZÍKY

V kategorii Automated Guided Vehicle (AGV/AMR) vyhrál AGILOX smodelem ODM. Všesměrový vozík od rakouského dodavatele je inteligentní logistický robot pro přepravu malých nákladů o hmotnosti do 300 kg. Díky technologii X-Swarm vozík autonomně vyhledá nejrychlejší cestu výrobním nebo logistickým prostředím. Porota mimo jiné velmi pozitivně vyzdvihla autonomní funkce pro vyhýbání se překážkám na trase.

SKLADOVÁ MANIPULAČNÍ TECHNIKA 

Vítězem této kategorie se stal Crown s vychystávacím vozíkem SP 1500, který boduje za výkon, efektivitu a ergonomii. IFOY Innovation Check klade důraz na „jedinečnou ergonomii s mnoha možnostmi konfigurace vyvinutou na základě studií přímo u zákazníků“. Zdůrazňuje také „použití v různých šířkách uliček, jedinečný individuálně nastavitelný provoz a také vynikající zorné pole“.

INTRALOGISTICKÝ SOFTWARE

V této kategorii si DS AUTOMOTION odvezla domů trofej za svůj software pro řízení vozíků ARCOS. IT poprvé umožňuje, aby flotily AGV a AMR jezdily variabilně podle zón mezi pevným naváděním do jízdních pruhů, naváděním do jízdních pruhů s flexibilním vyhýbáním se a také volnou navigací s jediným flexibilním softwarem vozidla (plánovatelná autonomie). 

START-UP ROKU

O cenu v kategorii Start-up roku letos soutěžilo celkem pět mladých firem. V těsném souboji HUNIC nakonec přesvědčil porotce pomocí SoftExo Liftu. Pasivní exoskelet je extrémně lehká, ale účinná pomůcka pro zvedání a přenášení. Kvalifikovaní pracovníci jsou při zvedání a přenášení břemen podporováni až z 21 procent. Tělu se uleví až o 50 procent. Kromě toho je uživatel upozorněn na nesprávné pohyby. Velký inovativní skok podle porotců spočívá v návrhu exoskeletu výhradně z elastických materiálů.

SPECIALITA ROKU

V této kategorii porotu zaujala přídavná kamera na vidlice addedVIEW od společnosti Jungheinrich. Plně digitální kamera pro vidlice se skenováním čárových kódů snižuje chyby při ukládání a vyhledávání. Zabraňuje nesprávné evidenci zboží nebo skladových míst v systému pro správu skladů (WMS) a tím neplánovaným dobám hledání, vracení nebo ztrátě zboží. Kamera čte čárové kódy přímo na místě uložení, porovnává je se specifikacemi WMS a při nájezdu vozidla na displeji v kokpitu barevně označuje správné a nesprávné regály. Potvrzení se provádí na volantu. 

INTRALOGISTICKÁ ROBOTICKÁ ŘEŠENÍ

Vítězství v této kategorii zajistil firmě Jungheinrich flexibilní, rychlý a efektivní PowerCube. V tomto automatizovaném kompaktním úložném systému je možný přístup zespodu, což umožňuje snazší údržbu a přizpůsobí se výšce stropu. Porota vyzdvihla několik novinek, včetně nosnosti 50 kilogramů a funkce rychlého nabíjení pro nepřetržitý provoz robotů bez prostojů.

NÍZKOZDVIŽNÝ VOZÍK PRO SKLAD

Jedno ocenění získal i STILL za vozík EXH 16“, který je součástí řady EXH 14-20 Plus – ručně vedených nízkozdvižných vozíků a derivátů s přídavným zdvihem pro vychystávání. Kompaktní design spolu s novým držadlem a z toho vyplývající vylepšení v oblasti provozu a jízdních vlastností jsou IFOY Innovation Check klasifikovány jako „nepochybně nové“. EXH tak ukazuje, že inovace v této třídě vozidel ještě nedospěly ke konci.

IFOY AWARD 2023

Zdroj
Redakce

Přečtěte si také

Back to top button