Logistika a sklady

Industrial Research Forum oznamuje údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi ve 3. čtvrtletí 2014

Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a JLL s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.

Členové Industrial Research Fora sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu. Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit konečné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice ve 3. čtvrtletí 2014.
 
Přehled
Jak jsme již zmiňovali v naší předchozí tiskové zprávě z 16. října 2014, která pojednávala o předběžných výsledcích trhu ve 3. čtvrtletí 2014, trh skladových a průmyslových nemovitostí v ČR směřuje k rekordním hodnotám ročního objemu nově dokončených skladových a průmyslových hal. Podle posledních údajů, které shromáždilo Industrial Research Forum, můžeme očekávat také nadprůměrný rok v objemu uzavřených transakcí. Velký objem pronájmů se následné projevuje také ve snižující se míře neobsazenosti.
 
Realizovaná poptávka
Na základě údajů sdružení Industrial Research Forum dosáhla hrubá realizovaná poptávka v ČR, která zahrnuje také renegociace, ve třetím čtvrtletí úrovně 357 200 m2. Při porovnání s poptávkou registrovanou v předchozím kvartále se jedná o 39% nárůst a ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce je poptávka v uplynulém čtvrtletí vyšší o 31 %.
 
Z toho čistá poptávka představovala ve třetím čtvrtletí roku 2014 celkem 219 100 m2, což znamená výrazný nárůst o 72 % oproti minulému kvartálu a meziroční nárůst o téměř 20 %. Firmy z maloobchodního a velkoobchodního sektoru se největší mírou podílely na čisté realizované poptávce; jejich podíl činil 35 %. Těsně je následovaly firmy z výrobního sektoru s podílem 31 %.
 
Celková nájemní aktivita (tj. hrubá realizovaná poptávka) za prvních devět měsíců roku 2014 se již vyšplhala na 875 200 m2 (+13 % meziročně). To s největší pravděpodobností povede k prolomení loňského rekordu, kdy hrubá realizovaná poptávka dosáhla 1.176 milionů m2 pronajaté plochy. Největší objem pronajatých ploch byl zaznamenán od začátku roku v Praze a Plzeňském kraji. Největší nájemní transakcí uzavřenou ve třetím čtvrtletí roku 2014 je předpronájem skladových ploch společnosti Červa o velikosti 29 500 m2 v nově budovaném logistickém parku Prologis Park Prague Airport, který leží na západním okraji Prahy.
 
Neobsazenost
Míra neobsazenosti v České republice se proti druhému čtvrtletí snížila o 53 bazických bodů na úroveň 7,5 % a dosáhla tak nejnižší hodnoty za posledních 8 kvartálů. Meziročně poklesla o 98 bazických bodů. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze zaznamenala ještě výraznější pokles. V průběhu 3. čtvrtletí poklesla z červnových 8,1 % na současnou hodnotu 6,4 %.
 
Oproti stejnému období loňského roku se snížila o 356 bazických bodů. Jedná se tak o nejnižší míru neobsazenosti, která byla zaznamenána v Praze v po krizovém období, tj. od roku 2009. Ke konci 3. čtvrtletí 2014 tak v České republice bylo k dispozici na okamžitý pronájem přibližně 360 000 m2 moderních skladových a výrobních prostor. Nejvíce volných ploch je i nadále na trhu v Praze, dále následují Jihomoravský a Středočeský kraj.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button