Logistika a sklady

Prologis vytvořil v Evropě společný podnik s Norge Bank Investment Management

Nový podnik s portfoliem třídy A společnosti Prologis o celkové rozloze 4,5 milionu metrů čtverečních; rekapitalizace v Evropě dokončena dříve, než bylo plánováno.

Prologis, Inc. (NYSE: PLD), vedoucí mezinárodní vlastník, provozovatel a developer industriálních nemovitostí, dnes oznámil podepsání konečné dohody, na základě které vznikne společnost Prologis European Logistics Partners Sàrl, společný podnik s majetkem denominovaným v eurech. Podnik získá portfolio velmi kvalitních distribučních nemovitostí, které jsou plně vlastněny společností Prologis a leží v 11 hlavních evropských trzích.
 
Partnerem společnosti Prologis je Norges Bank Investment Management (NBIM), která je správcem norského státního penzijního fondu (Norwegian Government Pension Fund Global). Prologis European Logistics Partners bude strukturován jako společný podnik s vlastnictvím 50 / 50 a cílovou hodnotou vlastního kapitálu ve výši 2,4 miliardy EUR (3,1 miliardy USD), z nichž 1,2 miliardy EUR (1,55 miliardy USD) činí společná investice NBIM a Prologis. Očekává se, že pákový poměr (tzv. leverage ratio) bude zpočátku nižší nežli 15 procent souhrnné hrubé hodnoty aktiv podniku, přičemž k datu splatnosti dojde k uhrazení závazků a společnost bude schopna působit čistě pomocí vlastních zdrojů.
 
V době vypořádání transakce podnik získá stabilizované portfolio 195 nemovitostí o celkové rozloze přibližně 4,5 milionu metrů čtverečních, z nichž přibližně 75 % pochází z fondu ProLogis Europear Properties (PEPR) a zbylých 25 % z portfolia plně vlastněného společností Prologis.
 
Podnik může růst získáním strategických portfolií na klíčových trzích a v případech, kdy to bude možné, získáváním nemovitostí, které doplní stávající majetkovou základnu. V souvislosti s touto transakcí dostane NBIM záruku možnosti zisku 6 milionů kmenových akcií společnosti Prologis za cenu 35,64 USD (cena ke konci obchodování ve středu, 19. prosince 2012), platnou po dobu tří roků.
 
„Tento společný podnik je pro společnost Prologis významným milníkem, neboť završuje naši evropskou rekapitalizaci dříve, než bylo naplánováno,“ řekl Hamid R. Moghadam, co-CEO a předseda představenstva společnosti Prologis. „Naše podnikání v oblasti soukromého kapitálu je silným hnacím motorem pro celou společnost a dovoluje nám poskytovat služby stále většímu počtu zákazníků po celém světě při současném účinném přeskupování kapitálu a zvyšování a diverzifikaci našich zisků.“
 
„Účast v podniku Prologis European Logistics Partners je dalším krokem v naší strategii investování do kvalitních nemovitostí,” řekl Karsten Kallevig, generální ředitel NBIM pro investice v oblasti nemovitostí. „Jsme velmi rádi, že při vstupu na trh průmyslových nemovitostí můžeme spolupracovat se společností formátu Prologisu, a těšíme se na budoucí spolupráci.“ Počáteční délka trvání společného podniku byla stanovena na 15 let a postupně může být prodlužována vždy o dalších 15 let. Prologis bude mít možnost snížit po dvou letech od vypořádání transakce svůj majetkový podíl na 20 %.

 

O společnosti Prologis
Společnost Prologis Inc. je předním vlastníkem, provozovatelem a developerem průmyslových nemovitostí. Společnost se zaměřuje na globální i regionální trhy v Severní i Jižní Americe, Evropě a Asii. K 30. září 2012 měla společnost Prologis podíl (ať již v podobě úplného vlastnictví či investic a jak na konsolidované bázi, tak formou nekonsolidovaných společných podniků) v nemovitostech a developerských projektech o celkové ploše zhruba 52,5 milionu m2 ve 21 zemích světa. Společnost pronajímá moderní distribuční plochy více než 4 500 zákazníků včetně výrobců, maloobchodních prodejců, přepravců, poskytovatelů logistických služeb a jiných podniků.
 

Přečtěte si také

Back to top button