Logistika a sklady

V CTParku Ostrava Hella vybuduje špičkovou světelnou laboratoř

Společnost HELLA je přední světový výrobce světel a elektronických součástek do automobilů, který v České republice působí již od roku 1993. Vedle výrobních kapacit a vývojového centra nyní na Ostravsku buduje i špičkovou testovací laboratoř. Ta bude umístěna v CTParku Ostrava Hrabová, kde nejmodernější přístroje budou simulovat reálné prostředí provozu výrobků HELLA po celý jejich životní cyklus.            

Laboratoř HELLA je nejnovější počin společnosti od jejího vstupu do Česka v roce 1993. HELLA v tuzemsku působí na několika místech včetně vývojového centra a výrobního závodu v Mohelnici na Olomoucku. V roce 2012 společnost zřídila vývojové centrum v Ostravě kde pracuje na 100 inženýrů na vývoji exteriérových světel pro nejnovější modely evropských automobilů, které doplní právě novou laboratoří. HELLA na Ostravsku dlouhodobě spolupracuje s lokálními komunitami a univerzitami včetně hostování expertů HELLA ve výuce a zajišťování stáží a tréninků pro studenty.

„Pro Ostravu jsme se rozhodli už při budování vývojového centra, kvůli silné tradici technického vzdělávání a nadaným lidem s vůlí k tranformaci regionu v inovační centrum. Nová laboratoř bude místnímu centru sloužit k testování výrobků, které pak z našich výrobních závodů míří do nejnovějších modelů automobilek v celé Evropě,“ říká Karel Bill, ředitel vývoje HELLA AUTOTECHNIK NOVA. „Při hledání vhodného prostoru nás zajímala nejen lokalita, ale i schopnost majitele budovy splnit náročné požadavky na stavbu laboratoře a jeho obecný přístup k inovacím a udržitelnosti,” dodal Karel Bill.

Budova CTParku Ostrava je uhlíkově neutrální stavba (FOTO: CTP)

„Moderní průmyslové prostory v nejvyšších standardech, které CTP staví a provozuje jsou variabilní a vhodné pro jakýkoli druh podnikání včetně zřízení tak sofistikových zařízení jakým je laboratoř HELLA. V tomto případě jsme navíc museli zajistit úpravy a výstavbu vnitřního zařízení spolu s dodavateli v rekordním čase. Což se nám podařilo a první fázi projektu jsme předali k užívání. Druhou fázi plánujeme dokončit na přelomu roku,” říká Vojtěch Peřka, který má v CTP na starosti moravskoslezský region. „Nad to hrál roli i náš environmentální přístup, kdy jsme díky uhlíkové neutralitě CTP mohli pomoci HELLA na jejich vlastní cestě, kterou chtějí dosáhnout již v roce 2025,” dodal Peřka.            

Ostravská laboratoř bude testovat výrobky HELLA nejen z českých závodů, ale zamíří sem i produkty z Německa a dalších lokalit v Evropě. Sofistikované vybavení bude simulovat skutečné podmínky typické pro životní cyklus automobilových světel a hodnotit jejich výsledky. Testování obsáhne i hodnocení soulad výrobků s platnou legislativou.

Back to top button