Testy osobních vozů

Opel Insignia Grand Sport: tady je svět ještě v pořádku

Vrcholné provedení Opelu Insignia GSi má v nabídce výhradně už jen nový benzinový dvoulitr s 230 koňmi, ručně zapínatelný pohon všech kol a nově devítistupňový automat. Nejen na sněhu je s ním opravdu radost jezdit.

Insignia je spolu s Astrou poslední konstrukčně čistokrevný Opel bez vlivu francouzské matky PSA. Facelift vozu proběhl už vloni a z vnějšku přinesl jen drobné retuše. Insignia je ani moc nepotřebovala, protože je to pořád elegantní a majestátné auto střední třídy, které se v záplavě Passatů či Superbů vyjímá. Bohužel i proto, že dosahuje jen zlomek jejich prodejů.  

Přečtěte si také

Náskok díky světlům

Insignia patřila k průkopníkům zavádění tzv. maticových LED světel, která nabízela dřív než prémiové značky. Po modernizaci dostala novou generaci IntelliLux Pixel Matrix nahrazující dřívější Matrix LED světlomety. Nově mají 84 elementů v každém světle namísto dřívějších 16, svítí opravdu parádně a stínují ostatní vozy stejně precizně jako v cenově mnohem dražších autech. Z technických novinek jmenujme i rychlejší a povedenější infotainment rozumějící si Androidem i Applem. Jinak pracoviště Insignie zraje jako víno, protože stále sází na mechanické ovladače, a ne na dotykové plošky.

Sportovní volant se skvěle drží (FOTO: autor)

Poprvé dvouválec

Verze GSi mívala zpočátku pod kapotou dieselový a benzinový dvoulitr, poté jenom bi-turbo diesel a po jeho „emisní smrti“ se pod kapotou vrátil benzin. Jedná se ale o zcela nový čtyřválec, který kvůli emisním (CO2) tlakům nabízí „jen“ 169 kW (230 k) proti dřívějším 191 kW (260 k). I kvůli nim má poměrně sofistikovaný systémem deaktivace válců se třemi profily vaček – dvouválcový režim (druhý a čtvrtý válec jsou vypnuty) při nízké zátěži, čtyřválcový s limitovaným zdvihem ventilů pro střední zátěž a konečně plnohodnotný zdvih ventilů všech čtyř válců v maximální zátěži. Že vám někdo za jízdy „sebral dva válce“, ani nepostřehnete. Dvoulitr ještě z dílny GM není žádný pruďas, svůj výkon totiž servíruje plynule a vytrvale, což je ale možná škoda, protože podvozek by si poradil s mnohem větší divočinou. Tak trochu na vině je i devítistupňový automat, který sice řadí sametově a rychle, ale řadí a řadí…  

I když umí dvoulitrové turbo vypnout polovinu svých válců, v průměru si bere přes devět litrů benzinu (FOTO: autor)

Zapínatelná čtyřkolka

Tuhá karoserie, víceprvkové zavěšení vzadu, adaptivní tlumiče a perfektní řízení jsou faktory, které umí udělat jízdu s Insignií opravdu zábavnou. Obzvláště na sněhu, kde díky pohonu všech kol Twinster AWD může řidič zažít i velkou zábavu s rozevlátou zádí. Zadní rozvodovka je totiž vybavena dvěma lamelovými spojkami, které zajišťují aktivní rozdělování točivého momentu mezi obě zadní kola (Torque Vectoring). Pohon všech kol od firmy GKN je u verze GSi odpojitelný, po startu je Insignia vždy jenom předokolka. Čtyřkolka se aktivuje tlačítkem u voliče automatu. Na stejném místě se nastavuje i adaptivní podvozek FlexRide, přičemž rozdíly mezi nejtvrdším Sport a nejměkčím Tour opravdu pocítíte.

Pohon všech kol se aktivuje tlačítkem AWD (FOTO: autor)

Rychlý manažerský sedan

Insignia GSi nebyla a není plnohodnotnou náhradou OPC. Rychlá ale být umí, a to i v zatáčkách. Zároveň umí být i komfortní na delší trasy. Vrásky mi dělala jenom spotřeba, s lehkou nohou jsem se dostal na minimum 8,6 l/100 km, průměr byl spíš kolem 9,5 l. Ten dlouhodobý dokonce ukazoval 11,5 l. Lákadlem vozu může být cena přesahující lehce 750 000 korun (bez DPH), což je vzhledem k výbavě a konkurenci skvělá nabídka.

Insignia je mimořádně elegantní auto a díky výklopným pátým dveřím umí být i praktické (FOTO: autor)

Technické údaje

VozidloOpel Insignia Grand Sport GSi
Motor:Ř4/zážehový přeplňovaný
Zdvihový objem:1998 cm3
Max. výkon:169 kW (230 k)/5000 min-1
Max. točivý moment:350 Nm/1500-4000 min-1
Maximální rychlost:237 km/h
Zrychlení 0-100 km/h:7,4 s
Převodovka:A9
Kombinovaná spotřeba:7,0 l/100 km
Spotřeba v testu:9,2 l/100 km
Emise CO2:161 g/km
Pohotovostní hmotnost:1650 kg
Celková hmotnost:2240 kg
Objem zavazadlového prostoru:490/1450 l 
Rozměry d/š/v:4897 x 1863 x 1455 mm
Rozvor:2829 mm
Základní cena test. vozu:763 592 Kč bez DPH

Přečtěte si také

Back to top button