Letecká doprava

Embraer C-390 Millennium pro Jižní Koreu

Embraer C-390 Millennium pro Jižní Koreu. Jihokorejská Správa obranných akvizičních programů (DAPA, Defense Acquisition Program Administration) vyhlásila letoun C-390 Millennium společnosti Embraer vítězem tendru LTA II (Large Transport Aircraft II) na dodávku nových transportních letounů pro letectvo Korejské republiky (ROKAF). Jižní Korea se tak stane prvním asijským provozovatelem letounu C-390 Millennium.

Na základě uzavřené smlouvy poskytne společnost Embraer stroje C-390 Millennium speciálně nakonfigurované podle požadavků letectva Korejské republiky, jakož i služby a podporu včetně výcviku perosnálu, pozemního vybavení a náhradních dílů. Hodnota kontraktu bude součástí položky nevyřízené objednávky společnosti Embraer ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023.

Přečtěte si také

Embraer rovněž poskytne offsetový balíček zahrnující významný objem dílů pro C-390 Millennium, které budou v rámci partnerství vyrobeny lokálními korejskými společnostmi, dále pak rozvoj regionálního poskytovatele údržby a oprav.

„Vítáme, že se letectvo Korejské republiky připojilo k rostoucímu počtu vzdušných sil provozujících náš stroj C-390 Millennium – nejmodernější vojenský taktický dopravní letoun. Ten den za dnem prokazuje svou schopnost plnit opravdu širokou škálu misí s vysokou efektivitou, provozuschopností a rychlostí,“ uvedl Bosco da Costa Jr, prezident a generální ředitel společnosti Embraer Defense & Security. „Startujeme novou éru brazilsko-jihokorejských vztahů. Společně s našimi korejskými partnery jsme odhodláni zvyšovat schopnosti leteckého a obranného průmyslu této země.“

Jižní Korea je sedmou zemí (po Brazílii, Portugalsku, Maďarsku, Nizozemsku, Rakousku a České republice), která pro své vzdušné síly vybírá model C-390. Od zahájení provozu u brazilského letectva v roce 2019, a u portugalského letectva v letošním roce, prokázal C-390 svou kapacitu, spolehlivost a vysoký výkon. Současná flotila provozovaných letounů nalétala více než 10 800 letových hodin, přičemž provozní dostupnost se pohybuje kolem 80 % a míra plnění úkolů přesahuje 99 %, což svědčí o výjimečné produktivitě stroje ve své kategorii. 

C-390 má schopnost přepravit až 26 tun nákladu, tedy více než jiné středně velké vojenské dopravní letouny. Létá vyšší rychlostí (470 uzlů) s delším doletem, a dokáže plnit širokou škálu úkolů, jako je přeprava a vysazování nákladu a vojáků, lékařská evakuace, pátrací a záchranné akce, hašení požárů a humanitární mise, a to na dočasných nebo nezpevněných vzletových a přistávacích drahách, s povrchy jako jsou zpevněná zemina, půda a štěrk. Letoun s konfigurací pro doplňování paliva vzduch-vzduch s označením KC-390 již prokázal své schopnosti pro doplňování paliva ve vzduchu jako tanker i jako příjemce, v tomto případě přijímal palivo z jiného letounu KC-390 pomocí kapslí instalovaných pod křídly.

Zdroj
Embraer

Přečtěte si také

Back to top button