Letecká doprava

Rakouskou zvolilo Embraer C-390

Rakouskou zvolilo Embraer C-390. Rakouské ministerstvo obrany oznámilo rozhodnutí vybrat letoun C-390 Millennium jako nové taktické dopravní řešení. Společnost Embraer je poctěna, že si Rakousko pro podporu vzdušných sil vybralo právě ji.

Rakousko se tak připojí k dalším zemím, které již dnes víceúčelový letoun C-390 Millenium, stroj, který velmi dynamicky mění standardy taktické přepravy na světovém obranném trhu, používají. Jde o Brazílii, Portugalsko, Maďarsko a Nizozemsko. 

Embraer poskytne maximální podporu rakouskému ministerstvu obrany a vzdušným silám, aby splnil náročné požadavky jejich akvizičního procesu. Společnost je připravena dále posilovat vztahy s tímto státem.

Letoun C-390 Millennium (a jeho konfigurace pro tankování paliva za letu KC-390) představují novou generaci víceúčelového vojenského transportního letounu, který poskytuje bezkonkurenční mobilitu, kapacitu pro přepravu nákladu, možnost rychlé rekonfigurace i zvýšený komfort. Jeho klíčovou výhodou jsou úspory, které plynou z možnosti optimálně řídit provozní náklady během celého životního cyklu letounu. KC-390 Millennium prokazuje své schopnosti, spolehlivost a výkonnost již od první dodávky brazilskému letectvu. To aktuálně využívá šest letounů KC-390. V červnu 2022 oznámilo nizozemské ministerstvo obrany záměr nahradit letounem C-390 Millennium současnou flotilu C-130 Hercules. Embraer dodá pět letounů C-390, u kterých vyzdvihlo Nizozemí zejména výkonnost a využitelnost letadla při plnění provozních úkolů.

Ozbrojené síly Portugalska a Maďarska zahájí operace s KC-390 v letech 2023 a 2024. Flotila obou zemí bude schopna provádět tankování paliva za letu a bude plně kompatibilní s ozbrojenými silami NATO, a to nejen hardwarově, ale také z hlediska avioniky a komunikace. Flotila letounů pro Maďarsko bude mít jako první na světě konfiguraci tzv. Intensive Care Unit, která poskytne nezbytnou funkcionalitu pro provádění humanitárních misí. Na výrobě C-390 se podílí i český výrobce letadel Aero Vodochody.

Zdroj
Redakce

Přečtěte si také

Back to top button