Zprávy

Objem investic ve střední a východní Evropě za minulý rok dosáhl 9 milionů eur

S tím, jak rostou ceny nemovitostí a ubývá dostupných produktů na klíčových trzích v Evropě, přitahuje region střední a východní Evropy stále větší objem kapitálu, který přináší rušnou investiční aktivitu.

Stuart Jordan, vedoucí investičního oddělení JLL pro Českou republiku a region střední a východní Evropy, k tomu říká: „Celkový objem investic do nemovitostí za rok 2015 činil téměř 9 miliard eur, což představuje historicky třetí nejlepší roční výsledek zaznamenaný v regionu střední a východní Evropy. Zatímco 76 % veškerých transakcí přilákalo Polsko a Česká republika, v roce 2015 jsme zaznamenali také pokračující zájem o Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Nový kapitál teď navíc směřuje i do regionu jihovýchodní Evropy, přičemž nejvíce velkých institucionálních investorů dokázalo přitáhnout Srbsko. Zájem investorů pokračuje i nadále a podíváme-li se na právě rozjednané a očekávané transakce, lze předpokládat, že rok 2016 bude pro střední a východní Evropu dalším skvělým rokem.“
 
V celoročním srovnání dosáhlo díky rekordním výsledkům druhého pololetí na první příčku Polsko s investicemi v hodnotě 4,1 miliardami eur, což představuje 46 % celkového objemu investic v regionu. Následuje Česká republika s 30 % (2,65 miliard eur investic) a dále Maďarsko (9 %, 790 milionů eur), Rumunsko (7,5 %, 650 milionů eur), Slovensko (4,5 %, 412 milionů eur) a země jihovýchodní Evropy (3 %, přibližně 300 milionů eur).
 
Česká republika: nejlepší výsledek od roku 2007
 
Pro Českou republiku byl loňský výsledek nejlepší od roku 2007, kdy celkový roční objem investic činil 2.87 miliard eur. Po silném začátku roku jsme v druhém pololetí zaznamenali další transakce o objemu 1,45 miliard eur, takže celkový objem investic za uplynulý rok se vyšplhal 2,65 miliard eur. Druhé pololetí tak přineslo o 65 % více investic než v roce 2014 a celoroční výsledek byl jen o 8 % nižší než rekordní výsledek z roku 2007.
 
Druhé pololetí přineslo 25 transakcí s průměrnou hodnotou 58 milionů eur. Největší aktivitu jsme zaznamenali v sektoru kancelářských (12 transakcí) a maloobchodních (7 transakcí) nemovitostí. Přestože rezidenční sektor není v České republice zavedeným institucionálním investičním trhem, představoval největší transakci druhého pololetí prodej rezidenčního portfolia RPG Bytů realitnímu fondu Round Hill Capital patřícímu pod Blackstone. Prodej byl dokončen v srpnu a hodnota transakce činila 700 milionů eur.
 
„Domácí kapitál v roce 2015 dále posílil svou pozici v rámci diverzifikovaného českého kapitálového trhu. V druhém pololetí jsme zaznamenali 62 % investic do kancelářských nemovitostí a 50 % do maloobchodních nemovitostí realizovaných zástupci českého kapitálu,“ říká Stuart Jordan. Za zmínku stojí především akvizice multifunkčního, převážně retailového, projektu „Savarin“ českou skupinou Crestyl od developerské společnosti Ballymore za zhruba 84 milionů eur. O projekt, jehož realizace je příležitostí k regeneraci několika navazujících budov sahajících až k Václavskému náměstí, soupeřilo hned několik mezinárodních i domácích investorů.
 
Zaznamenali jsme také několik maloobchodních transakcí, které poukázaly na pokračující zájem o investiční příležitosti v regionech. Například prodej nákupního centra Varyáda v Karlových Varech či prodej maloobchodního portfolia Bluehouse přispěly k tomu, že investice v maloobchodním sektoru dosáhly za druhé pololetí 322 milionů eur. Objem investic do kancelářských nemovitostí oproti prvnímu pololetí narostl o 74 %, přičemž počet jednotlivých transakcí se zdvojnásobil na 12. Největší transakcí druhého pololetí v oblasti logistických a industriálních nemovitostí byla akvizice areálu společnosti Amazon poblíž pražského letiště společností AEW za 75 milionů eur.
 
„Značný počet rozjednaných transakcí ve všech sektorech a příhodné podmínky financování dávají tušit, že rok 2016 opět přinese velký objem investic realizovaných širokým spektrem investorů,“ uzavírá Stuart Jordan.

Přečtěte si také

Back to top button