Různé

Dokonalý základ pro obytné vozy

Dokonalý základ pro obytné vozy. Pro MAN Truck & Bus je segment obytných vozů důležitým pilířem podnikání v oblasti dodávek. Potvrdila to účast mnichovského výrobce užitkových vozidel na veletrhu Caravan Salon, který se konal od 25. srpna do 3. září v Düsseldorfu.

Kromě dlouholetých partnerů Knaus Tabbert (KNAUS BOXDRIVE) a Westfalia (Sven Hedin) uznala přednosti TGE jako základního vozidla i řada dalších výrobců obytných vozů. Vozy se značkou MAN nyní zařadily do své nabídky společnosti jako Affinity (Affinity M Duo), Balcamp (Balcamp 610), Bravia mobile (Bravia Swan 680), MegaMobil (Mega MAN 600) nebo Rocket Camper (Rocket Mountain). Na veletrhu karavaningu vystavovala společnost MAN Truck & Bus mimo jiné tři vozidla: KNAUS BOXDRIVE, Affinity M Duo a základní MAN TGE Camper Van s úpravami MAN Individual.

Dokonalý základ pro obytné vozy

„V oblasti karavanů jsme dosáhli stabilní pozice a těší nás velký zájem výrobců obytných vozů a jejich zákazníků. Mezi silné stránky TGE patří velmi vysoká kvalita, vynikající jízdní vlastnosti srovnatelné s osobními automobily a rozsáhlá nabídka asistenčních a bezpečnostních systémů. Kromě toho poskytujeme zákaznicky orientovaný servis MAN s nepřetržitou havarijní službou a prodlouženou otevírací dobou servisu na mnoha místech. V Německu jsme dokonce rozšířili naše služby na celý trh obytných vozů pro vybrané modely na téměř 50 místech,“ říká Thomas Herzog, vedoucí oddělení International Key Account Management pro dodávky společnosti MAN.

Premiéra: MAN TGE High Roof Camper

Premiéru na stánku MAN měla vysoká střecha Camper, kterou lze objednat z výroby, aby vnitřní výška obytného vozu přesáhla 2 metry. Dalšími volitelnými prvky pro základní model TGE Camper Van jsou paket Individual Lion S nebo lakované vnější díly (přední a zadní nárazník). Stylistický paket Lion S zahrnuje kryty vnějších zpětných zrcátek se lvem MAN, nerezové lišty nárazníku, střešní spoiler a červené barevné akcenty. Exkluzivní design interiéru a exteriéru je k dispozici přímo z výroby – prostřednictvím vlastní dílny MAN Individual.

Základní provedení MAN TGE Camper Van je navíc vybaveno automaticky výsuvným schůdkem na pravých posuvných dveřích, který má integrovanou detekci překážek (Autostop). Prodloužená karoserie v zadní části zvyšuje vnitřní prostor a komfort spaní na příčně uložených lůžkách.

Čtyřkanálové vzduchové odpružení, zvýšený výkon

Hlavní novinkou instalovanou do základního modelu MAN TGE Camper Van je čtyřkanálové vzduchové odpružení. Speciálně pro obytné vozy nabízí jak funkci automatického vyrovnávání při stání, tak manuální nastavení výšky podvozku, např. při vyprazdňování nádrží na vodu. Díky třem různým jízdním režimům (Onroad, Offroad a Offroad+) může řidič reagovat na různé povrchy vozovky. Čtyřkanálové vzduchové měchové odpružení tak zlepšuje jízdní komfort, tlumí nerovnosti a pomáhá vyrovnávat nepříznivé podmínky zatížení.

Pro řidiče obytných vozů, kteří se často pohybují po silnicích s nezpevněným povrchem, je zajímavý i další doplněk od společnosti MAN Individual: ochrana podvozku. Hliníková deska o tloušťce 5 mm, v níž jsou integrovány otvory pro přívod vzduchu a odvod vody, chrání motor, převodovku, palivovou nádrž, nádrž AdBlue a diferenciál (u verzí 4×4). Od společnosti MAN Individual bude brzy v nabídce také zvýšení výkonu motoru TGE až na 202 k. Tím se samozřejmě zvýší i točivý moment.

MAN již má rozsáhlou nabídku produktů pro polointegrované obytné vozy. Zde je třeba zmínit širokou rozchodovou nápravu a rám bez prolisů, takže výrobci obytných vozů mohou uplatnit všechny alternativy designu karoserie obytného vozu. Spolu s položkami řešenými z výroby (vynechání dělicí stěny, otočná sedadla pro řidiče a spolujezdce, speciální potahy sedadel pro obytné vozy a druhá baterie) to dělá z TGE ideální základ pro prémiové obytné vozy.

MAN TGE s pohonem 4×4

Majitelé karavanů si často přejí pohon všech kol. TGE nabízí dvě možnosti. Pro vozidla s pohonem předních kol je k dispozici systém Smart. U tohoto řešení pohonu 4×4 se hnací síly optimálně rozdělují mezi přední a zadní nápravu zcela automaticky během několika milisekund prostřednictvím lamelové spojky. Díky selektivnímu zapojení inteligentního pohonu všech kol je jízda za dobrých podmínek stejně hospodárná jako s pohonem předních kol. Verze 4×4 s celkovou hmotností 3,5 t (na přání až 4,0 t) je s tímto řešením k dispozici přímo z výroby. K dispozici jsou výkonové modifikace 103 kW a 130 kW v kombinaci s 8stupňovou automatickou převodovkou. Alternativou je MAN TGE 4×4 vycházející z modelu s pohonem zadních kol, do kterého odborníci MAN Individual instalují rozšířený terénní systém od společnosti Oberaigner. Výsledkem je trvalý pohon všech kol s rozdělením točivého momentu v poměru 42 : 58 (přední/zadní). Stálý pohon 4×4 lze objednat v rozmezí od 5,0 do 5,5 t celkové hmotnosti, se 120kilowattovým motorem a 6stupňovou manuální nebo 8stupňovou automatickou převodovkou.

Přestavby a nástavby od českých firem

Příznivci karavaningu v České republice a na Slovensku si mohou objednat obytné vozy na bázi modelu TGE u osvědčených místních výrobců nástaveb. Specifikace konkrétního vozidla a plánování s nástavbáři probíhá již při objednávce TGE – tak, aby konfigurace odpovídala jejich potřebám. Komunikaci s výrobci nástaveb zajišťuje přímo obchodní zástupce MAN Truck & Bus Česká republika.

Obytné vozy na bázi modelu MAN TGE 4×4 L3H3 nabízí například jičínská firma Wejny Wood. Řešení pro 4 osoby (2 dospělí a 2 děti) zahrnuje vybavení pro jízdu a spaní, kuchyňský kout s vařičem, dřezem a 140litrovou lednicí a také koupelnu se sprchou a vestavěným chemickým WC. Další specifikace: přední sedadla s otočnými konzolami, homologované dvojsedadlo ve 2. řadě vybavené nejen tříbodovými pásy, ale také systémem ISOFIX (dvojsedadlo lze rozložit na lůžko pro 2 osoby). Rozvod teplé a studené vody, nádrž na čistou vodu o objemu 90 litrů, nádrž na odpadní vodu o objemu 90 litrů. Vytápění a ohřev vody pomocí kombinovaného naftového kotle, přívod plynu k vařiči z vyměnitelné propan-butanové lahve. Elektrická instalace je založena na 160Ah LiFePO4 baterii, včetně dobíjení z alternátoru, ze solárního systému a z kempinkové přípojky. Součástí dodávky je venkovní osvětlení i markýza. Vozidlo je přetypováno na M1 – obytný automobil, kategorie do 3,5 tuny.

MAN TGE EUROBOX Camper od Paragan Trucks nabízí profesionální základ pro doplnění vnitřní výbavy. Nástavba je vyrobena z ultralehkého kompozitního materiálu, který maximalizuje nosnost vozidla (užitečné zatížení včetně řidiče a paliva je 1060 kg), ekologický materiál nepodléhá korozi.

Zajímavý je MAN TGE s nástavbou EUROBOX Paragan (vnitřní rozměry 2,3 x 3,7 m) a interiérem od VejnyWood. Velkorysý prostor v nástavbě poskytl možnost realizovat velmi vzdušný interiér s atypickým uspořádáním. Klasický salon je spojen s kajutou, ale kuchyňka je rozdělena na dvě části na vyvýšené plošině. Koupelna s toaletou, sprchou a umyvadlem je umístěna v zadní části vozidla vedle manželské postele (rozměry 140 x 200 cm). Další místo na spaní je nad kabinou (lůžko 90 x 200 cm) a k odpočinku lze využít i sklopné sedadlo v salonu. Celá nástavba je řešena bez rozvodu plynu – topení, ohřev vody, ale i sklokeramická varná deska využívá naftu z nádrže vozidla. Není tedy třeba se starat o doplňování dalšího provozního paliva. Elektrickou výbavu tvoří špičkové baterie LiFePO4 a další komponenty Victron Energy, včetně inteligentního monitoringu nástavby se zabudovaným dotykovým displejem. Ten hlídá nejen stav baterií a toky energie, ale také monitoruje hladinu vody v nádržích na čistou a odpadní vodu, promítá údaje z několika tepelných čidel atd.

Zdroj
MAN

Přečtěte si také

Back to top button