Třetí generace motoru OM471
Třetí generace motoru OM471 pro těžká užitková vozidla. Dopravci kladou na svá nákladní vozidla různorodé požadavky, protože si jimi vydělávají na své živobytí. Nákladní vozidla proto musejí být v každodenním provozu výkonná, maximálně spolehlivá, ekonomicky výhodná, hospodárná a současně také dynamická.
Vzhledem k akutnímu nedostatku řidičů je pro ně současně důležité, aby měli v rukou ještě jeden trumf a disponovali nákladními vozidly, s nimiž budou řidiči rádi jezdit.
Třetí generace motoru OM471
Hnací řetězec, který má s cca 50 procenty největší podíl na přidané hodnotě nákladního vozidla, hraje přitom rozhodující roli. Mercedes-Benz Trucks stanovil v tomto bodě nová měřítka již s dosavadními dvěma generacemi motorů OM 471 pro těžká užitková vozidla. Soustava motoru, převodovky a náprav je v integrovaném hnacím řetězci s pohonnou jednotkou OM 471 vzájemně optimálně sladěna a vyráběna v souladu s nejvyššími standardy kvality ve vlastních závodech výrobce. Na prvním místě zde stojí výrobní závod Mercedes-Benz Mannheim jako kompetenční centrum pro motory těžkých užitkových vozidel společnosti Daimler Truck a součást globální výrobní sítě pro komponenty pohonu.
S třetí generací, kterou lze již objednávat a která bude zákazníkům dodávána od října 2022, posouvá Mercedes-Benz Trucks nyní laťku ještě výš a svůj nejprodávanější motor pro těžká užitková vozidla uvádí na trh s řadou novinek zaručujících ještě vyšší hospodárnost. Ve všech případech se jedná o optimalizační opatření, která nejlepším možným způsobem splňují vysoké požadavky provozovatelů vozových parků a řidičů z povolání.
Mnoho technických inovací
Třetí generace motoru OM471, který je montovaný do vozidel Mercedes-Benz Actros a Mercedes-Benz Arocs, se přitom vyznačuje mnoha technickými inovacemi. „Ve všech případech se jedná o inovace, které jsou s ohledem na hospodárnou jízdu, nižší provozní náklady a vyšší výnosy důsledně zaměřeny na snižování celkových provozních nákladů TCO (Total Cost of Ownership), aniž by tím trpěly výkonové a provozní parametry, jízdní dynamika nebo jízdní komfort,“ vysvětluje Christoph Mertens, vedoucí projektu nového motoru ve společnosti Daimler Truck. Stejně jako u druhé generace se inženýrům společnosti Mercedes-Benz Trucks znovu podařilo i u třetí generace dosáhnout pozoruhodného pokroku. To znamená, že high-tech se vyplácí, chrání životní prostředí a dokáže přitom poskytovat mimořádné potěšení z jízdy.
Pokrok třetí generace motoru OM471 v oblasti hospodárnosti vyplývá z většího počtu novinek v konstrukci motoru. Rozsáhlému optimalizačnímu procesu byla podrobena například geometrie dna pístu a konstrukce vstřikovacích trysek spolu s parametry hlavy válců, které jsou relevantní pro výměnu plynů. Tímto způsobem se zvýšil kompresní poměr řadového šestiválce z dosavadních 18,3:1 na 20,3:1, což vede k ještě účinnějšímu spalování, u něhož dosahuje nyní nejvyšší tlak ve válci při vznícení hodnoty 250 barů.
Jedním z nejvýznamnějších prostředků pro zvyšování hospodárnosti moderních vznětových motorů je optimalizované přeplňování turbodmychadlem. Mercedes-Benz Trucks přitom zavádí pro třetí generaci motorů OM 471 dvě nová turbodmychadla z vlastního vývoje i výroby, která jsou precizně přizpůsobena rozmanitým požadavkům zákazníků. Varianta s optimalizovanou hospodárností je zaměřena na co nejnižší spotřebu paliva a je předurčena pro dálkovou dopravu s motory o výkonu až 350 kW (476 k).
Druhá varianta turbodmychadla je koncipována pro vysoký výkon, a to včetně funkce motorové brzdy, a je tedy ideální pro přepravu těžkých nákladů a pro provoz ve stavebnictví. K dispozici jsou verze o výkonu až 390 kW (530 k). U nízkých a středních výkonových variant jednotky OM 471 dosahuje maximální úspora paliva oproti předchozí generaci až čtyři procenta, u variant s vysokými výkony to je až 3,5 procenta. Díky nižší spotřebě paliva klesají nejen provozní náklady, ale také emise CO2. Ve stavebních vozidlech Arocs se přitom vysokovýkonná varianta turbodmychadla používá také u verzí s nižšími výkony.
Nižší třecí ztráty a regulace tlaku
Kromě spalování a přeplňování upraveným turbodmychadlem je třetím důležitým faktorem pro zvýšení hospodárnosti nižší tření. Motory OM 471 třetí generace disponují za tímto účelem nově vyvinutým ventilem pro regulaci tlaku motorového oleje, který je umístěn za čerpadlem a před termostatem motorového oleje. Elektrický ovládací člen umožňuje elektronické řízení redukčního ventilu. Prostor pro možné snížení tlaku motorového oleje se přitom zjišťuje komplexními výpočty, které zohledňují veškeré komponenty motoru a jejich specifické požadavky, například na mazání nebo chlazení. Soustavu pro regulaci tlaku motorového oleje doplňuje nově vyvinutý motorový olej s nízkou viskozitou, který zvyšuje hospodárnost, aniž by bylo nutné zkracovat intervaly pro jeho výměnu nebo akceptovat vyšší opotřebení příslušných součástí motoru.
Nově vyvinutý systém čištění výfukových plynů
Ke zvýšení hospodárnosti přispívá také systém dodatečného čištění výfukových plynů zcela nové konstrukce, který je dokonale přizpůsoben nově řešenému spalovacímu procesu a elektronickému řízení jednotky OM 471. Systém omezuje protitlak a kromě toho také zvyšuje index homogenity AdBlue, což vede k účinnější přeměně NOx a nižší spotřebě paliva. Stabilitu emisí se podařilo ještě více zvýšit prostřednictvím senzorů NOx společně s uzavřeným, adaptivním obvodem pro regulaci NOx a prediktivním modelem vývoje teploty v katalyzátoru SCR. Motor díky tomu splňuje i nejpřísnější emisní normy, jakou je například Euro VIe, které vyžadují mimořádně účinnou minimalizaci emisí výfukových plynů po celou dobu obvyklé životnosti vozidla za standardních provozních podmínek.
Třetí generace motoru OM471: vysoká jízdní dynamika
Mercedes-Benz Trucks se kromě zvýšení hospodárnosti, robustnosti a spolehlivosti zaměřil u třetí generace motorů OM 471 také na další faktor, který je pro zákazníky důležitý: jízdní dynamiku. Inženýři si proto vzali na mušku celý hnací řetězec. Například nové řízení automatizované převodovky PowerShift Advanced umožňuje v mnoha jízdních situacích ještě rychlejší a současně hladší rozjezd a akceleraci díky precizní volbě převodových stupňů. Rychlejší řazení vyšších převodových stupňů zkracuje dobu přerušení přenosu točivého momentu až o 40 procent. Optimalizována byla také charakteristika pedálu plynu. Senzitivnější dávkování ve spodní části dráhy pohybu pedálu umožňuje výrazně citlivější manévrování, zatímco bezprostřední reakce v horní části dráhy pohybu pedálu zvyšují dynamiku při vysokém zatížení. Nová charakteristika pedálu plynu kromě toho usnadňuje také průjezdy kruhovými objezdy a umožňuje suverénní zrychlení na výjezdech.
Další předností je rozšíření nabídky funkce Top Torque, která je k dispozici pro výkonové varianty 330 kW (450 k) a 350 kW (476 k) ve spojení s převodovkou G281. V jízdním režimu „A Standard“ je nyní při jízdě na 7. až 12. převodový stupeň točivý moment o pozoruhodných 200 Nm vyšší. Řidič tak má po stisknutí tlačítka k dispozici vyšší hnací sílu, když ji opravdu potřebuje – například při akceleraci v připojovacím jízdním pruhu na dálnici nebo během předjíždění. A navzdory tomu ještě ušetří pohonné hmoty. To je další přidaná hodnota, která se řidičům i provozovatelům vozového parku v každém ohledu vyplatí.
Čtěte také: První jízdní dojmy s Mercedesem-Benz Actros F.