Silniční doprava

Výběr mýtného mírně klesal

Výběr mýtného mírně klesal. Květen se tak stal třetím měsícem letošního roku, ve kterém zaznamenal satelitní mýtný systém CzechToll mírný meziroční pokles výběru.

Konkrétně uhradili dopravci za užití zpoplatněných komunikací 1,318 mld. korun, meziročně o 1 procento. Stejně jako do dubnového výsledku se promítl i v květnu do statistik výběru mýtného chybějící jeden pracovní den ve srovnání s rokem 2022.

Výběr mýtného mírně klesal

Stejně jako v minulých měsících naopak v květnu rostl počet mýtných transakcí – meziročně o 3,6 procenta na více téměř 109 milionů. Do počtu mýtných transakcí se stále promítá rozšíření sítě zpoplatněných komunikací, které proběhlo k 1. červenci 2022.  

„Přestože jsme v letošním roce zaznamenali již potřetí mírný pokles výběru mýtného, nelze dovozovat, že by se do výběrů mýtného začala propisovat zhoršená ekonomická situace v regionu. Pokud by měl letošní květen stejný počet pracovních dnů jako vloni, výběr mýtného by meziročně mírně rostl,“ uvedl Petr Chvátal, generální ředitel společnosti CzechToll.

Mýtné transakce ukazují také aktivitu dopravců s povinností platit mýtné na síti zpoplatněných komunikací v průběhu dne. Nejméně provozu eviduje mýtný systém mezi půlnocí a třetí hodinnou ranní, kdy se během 60 minut pohybuje po zpoplatněných komunikacích v průměru 4 až 5 tisíc vozidel platících mýtné. Do čtvrté hodiny ranní se počet vozidel zdvojnásobí, mezi pátou a šestou zaeviduje systém během každé hodiny až 14 tisíc vozidel. Špičky dosahuje provoz mezi 7:00 a 14:00, kdy jsou mýtné transakce naúčtovány každou hodinu více než 20 tisícům vozidel.  

Na konci května bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 784 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 609 tisíc automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 618 tisíc kusů palubních jednotek.

Zdroj
CzechToll

Přečtěte si také

Back to top button