Zprávy

V USA vyroste jedna z největších výroben čistého vodíku

Air Products postaví největší výrobnu modrého vodíku se zachytáváním a skladováním CO2 na světě.

Společnost Air Products, přední světový výrobce průmyslových plynů, postaví zařízení, které denně vyprodukuje více než 21 milionů m3 vodíku modrého, při jehož výrobě se zachytí a uskladní 95 % oxidu uhličitého. Díky tomu je modrý vodík považován za bezemisní zdroj energie, stejně jako zelený vodík, který je vyráběn pomocí obnovitelné elektřiny.

Komplex poblíž města Ascension Parish v americké Louisianě za 4,5 miliardy dolarů bude dosud největší světovou výrobní čisté energie se zachytáváním a skladováním CO2 (Carbon Capture Storage). Má být spuštěn v roce 2026 a měl by v regionu vytvořit téměř 600 nových pracovních míst.

Přibližně 5 milionů tun oxidu uhličitého ročně bude zachycováno, stlačováno a přepravováno potrubím do několika úložišť umístěných ve vzdálenosti až 55 mil na východ od komplexu. Stlačený plyn bude trvale izolován v geologicky vhodném podloží kolem 1 600 metrů pod zemí. Společnost Air Products k tomu získala souhlas Státního úřadu pro minerální a energetické zdroje.

Projekt je součástí strategie přechodu státu Lousiana na čistou energii. Guvernér státu John Bel Edwards prohlásil, že zachycování a ukládání uhlíku je důležité pro úsilí země snížit emise oxidu uhličitého při zachování růstu moderního průmyslu v zemi. „Tento významný megaprojekt učiní Louisianu lídrem USA ve snižování emisí skleníkových plynů, zajistí ekonomický rozvoj a zároveň vytvoří kvalitní pracovní místa,“ řekl Seifi Ghasemi, výkonný ředitel společnosti Air Products.

Část vyrobeného modrého vodíku bude Air Products dodávat zákazníkům prostřednictvím sítě vodíkového potrubí na pobřeží Mexického zálivu, které se podle ní táhne více než 1130 kilometrů od Galveston Bay v Texasu do New Orleans v Louisianě. Zbývající vodík bude použit k výrobě modrého čpavku, který může být snadno přepravován po celém světě a přeměněn zpět na modrý vodík pro bezemisní dopravu a dekarbonizaci průmyslu.

Ve spolupráci
transport-logistika.cz
Zdroj
TZ

Přečtěte si také

Back to top button