Železniční doprava

Swietelsky Rail v Česku nasadí obří stavební stroj. Na délku měří jak tři fotbalová hřiště

Na pražském traťovém úseku mezi Hostivaří a Malešicemi se 8. a 9. září objeví jeden z největších železničních stavebních strojů. Společnost SWIETELSKY Rail CZ zde mezi prvním a třetím kilometrem nasadí pro Správu železnic evropský unikát RUS 1000 S.

Obří stroj měří 278 metrů a váží 674 tun. V jednom průjezdu zvládá tři komplexní činnosti – čištění štěrkového lože, obnovu kolejového roštu a podbití trati. Ta je tak hned sjízdná pro rychlost 60 km/hod.

Přečtěte si také

„Stroj zvládne vyměnit až 10 pražců za minutu a za hodinu pročistit až 1000 m3 štěrku. Jeho potenciál je mimořádný. Proto se nasazuje na železničních stavbách, kde je potřeba minimalizovat čas výluky či zachovat nepřetržitý provoz,“ říká Lukáš Vostrý, ředitel závodu Stroje a mechanizace SWIETELSKY Rail CZ.

RUS 1000 S bude pracovat po dobu dvou dnů (FOTO: Swietelsky)

V úseku dlouhém 2140 metrů tedy vymění pražce, kolejnice, kolejové lože. Po jeho odjezdu bude ještě následovat doplnění kolejového lože, směrová a výšková úprava koleje, svařování a zřízení bezstykové koleje a úprava stezek.

Souprava RUS 1000 S, která i s vozy pro logistiku měří úctyhodných 900 metrů, se v Česku představí teprve podruhé. Loni v říjnu se podílela na rekonstrukci kolejí zkušebního okruhu ve Velimi.

„Když se v roce 2006 objevila strojní technologie RU 800 S, mluvilo se o revoluci ve strojní rekonstrukci kolejí, protože při jedné výluce stroj zvládl dva kompletní pracovní postupy. Teď ještě jeden přibyl. Efektivita práce RUS 1000 S je pořádná a nebude zcela jistě hned tak překonána,“ dodal Lukáš Vostrý.

Údržbu kolejí při nepřetržité výuce vypsalo Oblastní ředitelství Praha Správy železnic. Úsek navazuje na dokončovanou optimalizaci metropolitní železnice ze stanice v Hostivaři až po hlavní nádraží, kde vzniká železniční čtyřkolejná „dálnice“.

V Evropě nenajdete větší stroj na opravu železničních tratí (FOTO: Swietelsky)

Přečtěte si také

Back to top button