Silniční doprava

Red Dot Design pro MAN

Red Dot Design pro MAN. Mezinárodní porota soutěže Red Dot Design Award 2023 dospěla k jednomyslnému závěru: Nový elektrický nákladní vůz MAN, který bude prvním zákazníkům dodán v roce 2024, již nyní vyniká svým mimořádným designem směřujícím k nákladní dopravě bez emisí CO2. Slavnostní vyhlášení výsledků renomované soutěže proběhlo 19. června na galavečeru v Essenu.

„Toto prestižní ocenění za design našeho nového e-trucku, který bude od roku 2024 elektrifikovat dálkovou dopravu, je pro nás dalším povzbuzením při dokončování projektu až do jeho uvedení na trh. Nový MAN eTruck je technicky i vizuálně silnou pobídkou pro naše zákazníky k přechodu na elektromobilitu,“ říká Friedrich Baumann, člen představenstva pro prodej a zákaznická řešení společnosti MAN Truck & Bus.

„Firmy a designová studia z celého světa byly odborně posouzeny mezinárodními experty poroty Red Dot, kteří v soutěži pečlivě zkoumali úctyhodný počet výrobků. Skutečnost, že jste se z tak velkého počtu přihlášených stali vítězi, svědčí o výjimečné kvalitě vašeho výrobku,“ zdůraznil při slavnostním předávání cen profesor Dr. Peter Zec, zakladatel a generální ředitel Red Dot. Letos bylo přihlášeno přibližně 20 000 výrobků ze 60 zemí, které soutěžily v 51 kategoriích.

„V době rychle se měnícího světa a nových technologií je důležité zůstat originální a autentický. S tímto mottem jsme pracovali při navrhování vozu MAN eTruck a zaměřili jsme se na naši DNA a náš původ: odkud pocházíme? Co naše značka představuje? Jak nás vnímají naši zákazníci?

Společně s mnoha kolegy z dalších oddělení jsme odpovědi na tyto otázky začlenili do vývoje,“ vysvětluje Carolin Schüttová, která je v oddělení designu MAN Truck & Bus zodpovědná za barevný a materiálový design. Odborníci na design ve společnosti MAN Truck & Bus například abstrahovali krajinu, kde společnost sídlí, a vizualizovali úpatí hor mezi Zugspitze a Mnichovem. Výsledkem byl polygonální vzor aplikovaný na kabinu. Povrch s geometrickým ornamentem je zároveň analogií sochařského díla v procesu tvorby – design tak má i velkou symbolickou sílu a vyjadřuje dynamiku vývoje e-trucků MAN.

Neutrální matný šedý lak zvolili autoři záměrně jako kontrast k „vysokonapěťové“ červené barvě v masce chladiče a na nárazníku, která harmonicky zapadá do celkového konceptu. Výsledkem je působivý dojem – jako by vůz dýchal energií, která ho pohání. Tato kombinace přesvědčila i porotu soutěže Red Dot Design Award 2023. Elektrický lev pro dálkovou dopravu se tak dostává do centra pozornosti ještě před svým oficiálním uvedením na trh.

Co je to Red Dot Design Award?

Každý rok obdrží porota zhruba 20 000 přihlášek, což z Red Dot Design Award činí jednu z největších designových soutěží na světě. Vzhledem k velké rozmanitosti designu je rozdělena do tří disciplín – produktový design, design značky a komunikace a designový koncept. V roce 1955 se porota sešla poprvé, aby vyhodnotila nejlepší návrhy té doby. V roce 1990 vytvořil název a značku ceny generální ředitel organizace Prof. Dr. Peter Zec. „Red Dot“ se od té doby stal prestižní mezinárodní známkou výjimečné kvality designu. Vítězové ocenění jsou uváděni v ročenkách, muzeích a na internetu. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách Red Dot Design Award.

Zdroj
MAN

Přečtěte si také

Back to top button