Železniční doprava

12 lokomotiv TRAXX

12 lokomotiv TRAXX. Společnost Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, uzavřela smlouvu v hodnotě 45 milionů eur se společností ČD Cargo, významným evropským železničním nákladním dopravcem, na dodávku 12 lokomotiv TRAXX 3 MS vybavených moderním zabezpečovacím systémem Atlas.

Nové lokomotivy budou vyrobeny v Kasselu (Německo) a podle plánu by měly být dodány v první polovině roku 2026.

„ČD Cargo patří mezi nejvýznamnější a dlouholeté partnery společnosti Alstom v České republice. Dalších 12 lokomotiv TRAXX 3 MS se zabezpečovacím systémem Atlas rozšíří současnou flotilu 16 lokomotiv Alstom, které dopravce již využívá a dále 21 lokomotiv, které budou přebírány v letech 2024 a 2025. V úhrnu tak ČD Cargo bude do pololetí 2026 vlastnit již 49 těchto moderních lokomotiv. Lokomotivy Traxx jsou investicí pro moderní železniční dopravu a dopravcům přináší vyšší efektivitu, moderní a digitální řešení a díky systému Atlas také nejnovější standardy bezpečnosti,“ říká Dan Kurucz, generální ředitel Alstom Česká republika a Slovensko.

„Podpis kontraktu na dodávku dalších lokomotiv nám umožní další expanzi na zahraniční trhy, kde ČD Cargo stále roste tržní podíl. V loňském roce jsme v zahraničí přepravili již více jak 10 mil. tun zboží. Zmíněných 12 lokomotiv budou využívat naše dceřiné společnosti 
CD Cargo Poland a CD Cargo Slovakia a zařadí se do stále rostoucí flotily interoperabilních lokomotiv Skupiny ČD Cargo,“ říká Tomáš Tóth, předseda představenstva společnosti ČD Cargo. 

Po světe je v provozu přes 2 000 lokomotiv Traxx které ročně ujedou přes 300 milionů kilometrů. Platforma Traxx nabízí flexibilní a modulární konstrukci pro mnoho aplikací a konfigurací (střídavé, stejnosměrné a vícesystémové) v Evropě a sousedních regionech. Její silný modulární přístup k platformě přináší různé výhody pro aplikace v jedné i více zemích. Třetí generace lokomotivy Traxx 3 MS přináší dopravcům vyšší provozní výkon a spolehlivost. Ve srovnání s dřívějšími verzemi se vyznačuje také vyšší energetickou účinností a její intervaly údržby byly prodlouženy o 33 %, což zlepšuje dostupnost a snižuje nároky na údržbu. 

Nově objednané lokomotivy Traxx 3 MS jsou osazeny moderním signalizačním systémem Atlas. Jde o palubní řešení společnosti Alstom pro evropský vlakový zabezpečovací systém (ETCS). Tento celoevropský standardizovaný systém řízení vlaků pro bezproblémovou mezistátní dopravu umožňuje vyšší rychlost železniční dopravy. Šetří čas a energii, a tím umožňuje ekologičtější přepravu. Systém Atlas umožňuje lokomotivám fungovat v přeshraničním provozu pod dohledem systému ETCS Baseline 3.

Zdroj
Alstom

Přečtěte si také

Back to top button