Logistika a sklady

GEFCO v Kolíně ušetřilo insatalcí LED osvětlení spotřebu energie skoro o 80 %!

Pobočka logistické společnosti GEFCO v Kolíně je nově kompletně osvětlena moderní, vysoce účinnou LED technologií. Investici ve výši 5,5 milionu korun realizovala společnost ve dvou etapách v letech 2019 a 2020. Výměna technologie se projevila hned v roce ukončení investice, a to 78 % úsporou ve spotřebě energie na osvětlení. Investice je součástí strategie udržitelnosti společnosti GEFCO. Dalším krokem by měla být instalace solárních panelů na skladovacích prostorech kolínské pobočky.

Celá pobočka FVL (Finished Vehicle Logistics) společnosti GEFCO v Kolíně je osvětlena novou, vysoce účinnou LED technologií. Investice proběhla ve dvou etapách, a to jak v exteriérech, tak i v interiérech pobočky. Nových světel se dočkal yard (parkovací plocha pro skladování 10 tisíc nových vozů), obě moderní haly, v nichž firma realizuje postprodukční úpravy nových vozů i remarketing ojetých aut, dále pak prostory mycí linky i administrativní prostory firmy.

Investice přinesla hned v roce 2019 úsporu bezmála 94 tisíc eur. Spotřeba energie na osvětlení přitom klesla o více než 78 %. „K úspoře velkou měrou přispělo osvětlení yardu, tedy rozlehlé venkovní skladovací plochy pro nové i ojeté vozy. Tu dnes osvětluje deset 1008 W a sto dvacet dva 297 W LED světel s možností smart ztlumení až o 40 % v noci,“ popisuje Miloš Mrázek, ředitel divize FVL (Finished Vehicles Logistics) společnosti GEFCO pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Koeficient svítivosti přitom díky moderní technologii stoupl z původních 0,4 LUX na 5 LUX v místech mezi světelnými sloupci a průměrná svítivost na yardu se pohybuje okolo 20 LUX. „Je třeba brát v úvahu fakt, že na otevřené ploše skladujeme vozy, tedy zboží vysoké hodnoty a to musí být 24 hodin denně, 7 dní v týdnu v bezpečí a plně pod kontrolou,“ dodává Miloš Mrázek.

Největší úsporu přinesla instalace deseti 1008W a sto dvacet dva 297W LED světel na osvětlení venkonvní plochy (FOTO: GEFCO)

Investice jako součást strategie udržitelnosti

Nové osvětlení není pro GEFCO jen cestou k úspoře nákladů, je také součástí strategie udržitelnosti. Firma počítá s delší životností LED světel, díky výměně klasických zářivek též s eliminací potenciálního nebezpečného odpadu a stmívatelností LED světel GEFCO přispěje také ke snížení světelného znečištění v okolí pobočky. S novou technologií došlo k výrazné minimalizaci uhlíkové stopy. „Produkce CO2 je pro nás jedním z klíčových sledovaných ukazatelů a v Kolíně jsme ji během 24 měsíců díky investici do osvětlení dostali z v původních 533 tisíc kilogramů CO2 na 113 tisíc kilogramů. To je mimochodem ekvivalent 161 zpátečních letů mezi Prahou a New Yorkem,“ vyčísluje Miloš Mrázek okamžitý ekologický efekt nebývalých rozměrů. Investor počítá s tříletou návratností investice a již dnes plánuje další modernizaci pobočky v podobě vybudování zastřešení yardu s osazením solárními panely. Udržitelnost je zkrátka pevně ukotvena v DNA logistické společnosti GEFCO.

Přečtěte si také

Back to top button