Volkswagen Crafter sanitní přestavba
Volkswagen Crafter sanitní přestavba. Zatímco Volkswagen Transporter patří k nejoblíbenějším vozům pro sanitní přestavbu, větší Crafter se snaží v tomto specifickém segmentu teprve pořádně prosadit. Vyzkoušeli jsme si úpravu od společnosti SICAR, patřící v tomto oboru k tuzemské špičce.
Jako základ pro tuto sanitní přestavbu typu DRNR (vozidlo k dopravě raněných, nemocných a rodiček) posloužil skříňový Crafter skříň 35 s motorem 2.0 TDI 103 kW. Ten už z výroby obsahoval celou řadu prvků, které ho připravily pro takto zásadní úpravu, kterou následně provedla firma SICAR z Českého Brodu.
Nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná
Hlavní odlišností v kabině je ovládací panel s tlačítky namontovaný na horní díl přístrojové desky. Je zde celkem čtrnáct podsvícených tlačítek, kterými se zapíná výstražná světelná signalizace a siréna. Vpředu i vzadu je na vozidle instalována aerodynamická světelná rampa v SUPER-LED technologii s dostatečným počtem světelných bodů signalizace tak, aby vozidlo bylo co nejvíce vidět.
Hlavně za tmy je to opravdu úchvatná podívaná. Zvukový výkon sirény Federal Signal Vama činí 100 W, což zajišťuje dostatečnou slyšitelnost pro ostatní řidiče, chodce, ale i cyklisty. Dále zde může řidič aktivovat vnější osvětlení, které zajišťují opravdu výkonné LED lampy. Dále se zde aktivuje topení a osvětlení přepravního prostoru.
Až pět pacientů
V prostoru pro pacienty je sanitní vozidlo vybaveno třemi sedadly a jedním infarktovým (kolečkovým) křeslem pro sedící pacienty a jedním lůžkem pro ležící pacienty. Pevná sedadla jsou vybavena kontrolou zapnutí bezpečnostního pásu a přítomnosti sedící osoby. Pro pohodlný nástup pacientů i obsluhy je u bočních dveří instalován výsuvný schod, který umožní snadněji překonat vstup do sanitky.
Osoby s horší pohyblivostí ocení mimo tohoto schůdku i celonerezová madla ukotvená na obou stranách bočních dveří. Samonosná duralová rampa, umístěná za infarktovým křeslem, je vyrobena v maximální možné délce tak, aby umožnila co nejmenší nájezdový úhel pro snadnější obsluhu křesla. Celonerezový stůl s najížděcí plošinou zase usnadní nájezd nosítek s ležícím pacientem. Manipulace jak s vozíkem, tak především s lůžkem vyžaduje napoprvé určitou zručnost, ale po chvíli zácviku a získání správného grifu je vše velmi snadné.
Volkswagen Crafter sanitní přestavba
Veškeré spotřebiče jsou ve vozidle ovládány za pomoci řídicích modulů plně programovatelných dle přání zákazníka. Výhodou tohoto sytému je lepší kontrola spotřeby elektrické energie z přídavného akumulátoru vozidla. Všechna světla nástavby jsou instalována za pomoci LED segmentů z důvodu co nejnižší spotřeby elektrické energie.
Přitom ale vyniká opravdu vysokou svítivostí. Dále je vozidlo vybaveno 12V zásuvkami pro připojení zdravotnických přístrojů a USB zásuvkou pro připojení mobilního telefonu. Vozidlo je vybavené hlasitým zvukovým znamením, které při couvání dostatečně jasně varuje především kolemjdoucí osoby.
Správné klima
O příjemnou atmosféru v prostoru pro pacienty se stará obousměrný stropní ventilátor, který dokáže uvnitř vyměnit vzduch více jak dvacetinásobně za hodinu. Samozřejmostí jsou klimatizace a topení, výkonné jednotky jsou umístěné ve spodní a horní části dělicí přepážky mezi kabinou řidiče a pacientským prostorem. Rozvod kyslíku je ve vozidle zajištěn od 10 l láhve umístěné v levé zadní části kyslíkovými rychlospojkami až k hlavě ležícího pacienta.
Dostatek úložného prostoru pro zdravotnickou výbavu zajišťuje úložný prostor pod stolem nosítek v přední části, výsuvný šuplík v zadní části, úložná skříň nad levým podběhem a podstropní skříňky na levé straně vozidla, které jsou vybaveny průhledným plexisklem pro lepší přehlednost.
Čtěte také: Bleskový odtah – Algema Blitzlader2.